V Pekingu oficiálně zahájeno Mezinárodní výzkumné centrum velkých dat pro cíle udržitelného rozvoje

V pondělí bylo v Pekingu oficiálně zahájeno Mezinárodní výzkumné centrum velkých dat pro cíle udržitelného rozvoje (CBAS), první mezinárodní instituce vědeckého výzkumu na světě, která bude sloužit Agendě OSN pro udržitelný rozvoj práce s velkými daty.

S cílem vyvinout a vybudovat udržitelný rozvoj práce s velkými daty, provádět sledování a hodnocení indikátorů vědeckého výzkumu udržitelného rozvoje, vyvíjet a provozovat vědecké satelity udržitelného rozvoje, konstruovat vědecké a technologické inovace na podporu expertních skupin pro udržitelný rozvoj a poskytovat vzdělávání a školení pro rozvojové země, CBAS poskytuje novou platformu pro globální vědce k účasti a podpoře realizace cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje (SDG).

Během slavnostního zahájení Mezinárodního výzkumného centra velkých dat pro cíle udržitelného rozvoje a slavnostního zahájení mezinárodního fóra o cílech velkých dat pro cíle udržitelného rozvoje, které se konalo online i offline, úředníci a odborníci z domova i ze zahraničí vyjádřili své blahopřání k založení CBAS.

Podle Antonia Guterrese, generálního tajemníka OSN, který přednesl videoprojev, plně potvrdil význam zahájení činnosti CBAS pro globální podporu vědeckých a technologických inovací a provádění cílů udržitelného rozvoje.

CBAS může spolupracovat s regionálními centry s velkými daty a využívat mechanismus propagace technologií OSN jako hnací sílu, poskytovat řešení na podporu cílů udržitelného rozvoje a společně přispívat do globální platformy OSN pro velká data, dodal Antonio Guterres.

Liu Zhenmin, generální podtajemník OSN pro hospodářské a sociální věci, uvedl, že vytvoření CBAS je důležitým úspěchem zaměřeným na vytvoření globálního partnerství pro cíle udržitelného rozvoje, ochranu znevýhodněných skupin, zajištění spravedlnosti, rovnosti a důvěry veřejnosti ve vědu a technologii a demonstrace vyhlídky aplikace velkých dat na podporu udržitelného rozvoje.

Technologie velkých dat hraje důležitou roli při realizaci cílů udržitelného rozvoje, zejména ukazatelů cílů udržitelného rozvoje souvisejících s životním prostředím, říká Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí, vyzývající země po celém světě k posílení spolupráce a opatření ke zlepšení účinnosti dat.

Ibrahim Thaw, generální podtajemník a výkonný tajemník UNCCD poznamenal, že OSN provedla řadu prací s využitím velkých dat k dosažení cílů udržitelného rozvoje, a doufá, že prohloubí spolupráci s CBAS v oblasti integrace datového systému a vytváření zásad sdílení dat.

Čínská akademie věd (CAS) bude při výstavbě CBAS dodržovat zásadu rozsáhlých konzultací, společné výstavby a spolupráce, která bude oboustranně výhodná, a vybuduje z ní centrum vědeckého výzkumu, centrum technologických inovací a špičkové vědy a technologický think-tank věnovaný udržitelnému rozvoji, řekl Hou Jianguo, prezident CAS.

Guo Huadong, generální ředitel CBAS, rovněž akademik CAS, uvedl, že výstavba CBAS má za cíl splnit potřeby cílů udržitelného rozvoje. Na základě těchto dat vybuduje CBAS multidisciplinární integrovanou platformu cloudových služeb pro velká data s udržitelným rozvojem, zřídí globální systém monitorování a hodnocení cílů udržitelného rozvoje a vybuduje výzkumnou instituci s globálním vlivem, která bude poskytovat vědeckou a technologickou podporu pro cíle udržitelného rozvoje.

Fórum s názvem „Velká data pro plnění cílů udržitelného rozvoje“, které se bude konat od 6. do 8. září, uvítá téměř 1000 účastníků ze 61 zemí a regionů.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *