Svátek poloviny podzimu a měsíční pečivo

Patnáctého dne osmého měsíce čínského kalendáře začíná magický festival s měsícem v hlavní roli, Svátek poloviny podzimu. Tato událost, známá také jako Lunární festival, je tradiční festival oslavovaný v jihovýchodní Asii.

Je to druhý nejdůležitější svátek po čínském novém roce s historií trvající přes 3000 let. Obvykle připadá na období od poloviny září do začátku října gregoriánského kalendáře, kdy se mimořádně jasný a obrovský úplněk hrdě brázdí noční oblohu.

Výjimečné naplnění

Podle čínského lunárního kalendáře (a tradičního slunečního kalendáře) je osmý měsíc druhým měsícem podzimu. Protože v tradičních kalendářích má každé ze čtyř ročních období tři (přibližně 30denní) měsíce, je 15. měsíc v 8. měsíci „středem podzimu“.

Patnáctý den měsíce lunárního kalendáře je měsíc v úplňku a nejjasnější. Plnost v čínské kultuře, symbolizující komunitu a znovuzapojení. To se scházejí celé rodiny, aby vyjádřily svou vzájemnou lásku tím, že tráví čas společně, jedí a sledují měsíc. Jeho velikost a lesk slibují hojnost a zemědělcům bohatou sklizeň.

Měsíc je spojen s ženským elementem jin. Měsíční bůh je také žena. To je dáno mimo jiné tím, že se měsíc „rodí“ na západě a západní směr je také považován za ženský. Podzim je navíc přiřazen také prvku jin a Číňané věří, že měsíc je na podzim nejkrásnější.

Konečně, analogicky, protože slunce bylo symbolem císaře, měsíc mohl představovat císařovnu.

Staří Číňané věřili, že existovalo dvanáct měsíců, což mělo odpovídat počtu lunárních měsíců v roce. Tyto měsíce byly ženy, dcery císaře Juana, vládce východního nebe.

Sklizeň, vděčnost a modlitba

Festival oslavuje tři základní koncepty, které spolu úzce souvisejí. Prvním jsou rodinná setkání a společné sklízení. Druhým je díkůvzdání, které ukazuje vděčnost za to, co bylo. Poslední je modlitbou za dobrou budoucnost.

Kolem těchto konceptů vznikly tradice a mýty, a přestože se v průběhu času měnily v důsledku změn v technologii, vědě, ekonomice, kultuře a náboženství, Podzimní festival je stále o tom, cítit se dobře a být spolu.

Měsíční pečivo

Tradiční pochoutkou svátku poloviny podzimu je měsíční pečivo. Jedná se o speciální druh dortu naplněného sladkou nádivkou. Číňané je často dávají svým přátelům a rodině jako dárek k tomuto svátku.

Nejoblíbenější a tradiční příchutí je pečivo naplněné různými semínky a ořechy. Můžete také najít příchutě, jako jsou pasta z červených fazolí, pasta z lotosových semen, zelený čaj a čokoláda.

Výroba a sdílení měsíčního pečiva je jedním z charakteristických znaků tohoto festivalu. V čínské kultuře symbolizuje kulatý tvar úplnost a opětovné připojení. Sdílení a pojídání měsíčních koláčů mezi členy rodiny znamená úplnost a jednotu rodiny.

U příležitosti svátku se také podávají devítidílné kořeny lotosu symbolizující mír a vodní melouny nařezané do tvaru lotosových lístků symbolizující opětovné připojení.

Měsíční láska

Měsíc je v polovině podzimu tradiční příležitostí k sňatku a mladé dívky se tiše modlí k měsíčnímu bohu Chang’e o pomoc při naplnění jejich romantických přání. V některých částech Číny se pořádají tance a hry pro mladé muže a ženy, aby našli svou drahou polovičku.

Letos začíná tento festival 19. září. Nezapomeňte se podívat se na oblohu!


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *