Řecký přístav Pireus znovu ožil díky Hedvábné stezce

Před více než deseti lety, kdy bylo Řecko uvězněno v těžké dluhové krizi a blízko bankrotu, byl Pireus stále chátrajícím přístavem, který stál na křižovatce osudu.

V těchto letech však byl Pireus rozšířen, modernizován, propojen se železničními sítěmi a znovu získal svůj lesk poté, co společnost China Ocean Shipping Company, známá také jako COSCO, začala na podzim roku 2009 spravovat kontejnerové terminály přístavu.

Úředníci, pozorovatelé a obyvatelé označují Pireus jako úspěšný příklad čínsko-řecké spolupráce v rámci iniciativy Hedvábné stezky (BRI) a data vždy mluví pravdu.

ÚDAJE A FAKTA

V roce 2010 činila manipulace s kontejnery v Pireu 880 000 ekvivalentních jednotek (TEU), zatímco v roce 2020 dosáhla 5,43 milionu TEU, navzdory potížím způsobeným nemocí covid-19.

Díky svému silnému základu zůstává přístav proti nebývalým výkyvům způsobeným pandemií, řekl v rozhovoru pro společnost Xinhua Tassos Vamvakidis, obchodní ředitel Piraeus Container Terminal S.A., dceřiné společnosti čínské pobočky v Pireu.

Přestože námořní i pozemní doprava a dodavatelské řetězce strádaly po celém světě, Pireu se podařilo přečkat koronavirovou bouři v přísném souladu s bezpečnostními pravidly stanovenými řeckými úřady, řekl.

V loňském roce, ačkoli přístav zaznamenal zhruba 3procentní snížení počtu kontejnerů ve srovnání s rokem 2019, získal opět půdu pod nohama.

„Celkově si myslíme, že jsme to zvládli dobře, což naši klienti ocenili. Nezastavili jsme se kvůli pandemii ani na jediný den,“ řekl Vamvakidis s tím, že všichni zde jsou na tento úspěch hrdí.

64letý Vamvakidis, narozený a vychovaný v Pireu, pracuje v přístavu od svých 16 let a od té doby je svědkem plodné spolupráce mezi Řeckem a Čínou.

Čínská investice výrazně změnila obraz Pirea, protože společnost, která od roku 2009 spravuje kontejnerové terminály přístavu, se v současné době chlubí pokročilým vybavením, infrastrukturou a technologiemi, řekl.

Kromě toho operátor nabídl místní komunitě více než 3000 přímých pracovních míst a ještě více míst nepřímých, investoval miliony eur do přístavu a zaplatil miliony na daních, clech a sociálních příspěvcích.

PLÁNY DO BUDOUCNOSTI

Kontejnerový terminál Pireus nyní potřebuje nové molo – Pier IV, řekl Vamvakidis s odkazem na budoucí plány. „Naše aktivity jsou každým dnem lepší a lepší. Jsou klienti, kteří nyní dávají přednost Pireu, a my potřebujeme prostor.“

Po přidání dalšího mola překročí roční kapacita přístavu v Pireu 10 milionů TEU a přístav se posune ze současného čtvrtého místa mezi evropskými kontejnerovými přístavy, poznamenal.

Vamvakidis vzpomněl návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v listopadu 2019 a řekl: „Velmi mě zaujalo, jak může být tak velký muž tak velkého národa tak přátelský … Mluvil s námi, jako bychom se znali roky. “

Během návštěvy Xi řekl, že vidět znamená věřit a že zde viděl, že Čínou navrhovaná Hedvábná stezka není jen slogan nebo příběh, ale úspěšná praxe a skvělá realita.

Vamvakidis pevně věří ve vizi Hedvábné stezky a roli Pirea v ní. Vzhledem k tomu, že se Pireus stal největším kontejnerovým přístavem ve Středomoří, rozšíří spolupráce mezi oběma zeměmi další vitalitu do obchodu a logistiky, řekl.

„Projekt přístavu v Pireu velmi prospěl Řecku, ale byl také velmi užitečný pro vztahy mezi Čínou a Evropou, protože je nyní hlavním obchodním uzlem, dopravním uzlem pro zboží v obou směrech,“ řekl bývalý řecký premiér George Papandreou společnosti Xinhua.

„RODINA PIREUS“

„Čína je jedním z nejdůležitějších zahraničních investorů v naší zemi. Čína přišla s COSCO a State Grid a investovala v Řecku ve velmi těžkých časech pro naši ekonomiku. Na to nikdy nezapomeneme,“ řekl řecký ministr rozvoje a investic Adonis Georgiadis společnosti Xinhua. .

Podle Vamvakidise je společnost COSCO mnohem víc než jen investor nebo zaměstnavatel, protože v Pireu vidí svou rodinu a je hrdá na to, že se připojí a přispěje k tomuto úspěšnému příběhu.

Vamvakidisovi dva synové, 33letý a 35letý, také pracují v přístavu, a jeho domov není daleko od sídla společnosti.

Podobně i pro něj je Pireus mnohem víc než jen přístav, protože v přístavu pracuje téměř 50 let a vytvořil si k němu hluboké citové pouto.

Když před několika lety hovořil na fóru Hedvábné stezky, říkal si „dítě Pirea“. Nyní se také jeho synové a tři vnuci stali „dětmi Pirea“. Živě si vzpomínal, jak byl jeho nejstarší vnuk nadšený, když jako čtyřletý chlapec viděl poprvé obrovské jeřáby v přístavu.

Vamvakidis uvedl, že investice společnosti COSCO jsou velmi důležité, protože pomohly a dále posílí místní přístavní komunitu a pomohou vytvořit lepší budoucnost.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *