Německo by nemělo být zapojeno do obchodní války s Čínou, říká bývalý německý kancléř Schroeder

Německo by nemělo být v žádné formě zapojeno do obchodní války s Čínou a omezení vůči Číně nepřicházejí v úvahu, řekl bývalý německý kancléř Gerhard Schroeder.

V nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua reagoval Schroeder na názory šířené v politických kruzích a médiích, že čínské podniky jsou konkurenty a Evropa by měla snížit ekonomickou závislost na Číně.

Schroeder uvedl, že konkurence je životně důležitá a stimuluje podnikání v německé tržní ekonomice.

„Proto konkurence není něco, co by nás mělo znepokojovat, ale něco, co by mělo být pobídkou,“ řekl Schroeder.

Řekl, že Německo jako země s vysokou technologickou úrovní musí být neustále vystavováno výzvám.

Spolupráce mezi Německem a Čínou je i nadále důležitá, protože Německo potřebuje trh zejména pro německý automobilový průmysl a strojírenství, řekl.

„Stále více lidí směřuje k tomu, že chce v Číně nejen prodávat, ale i tam vyrábět, což platí i pro německé střední firmy,“ řekl Schroeder.

Pokud jde o politiku Německa vůči Číně po federálních volbách naplánovaných na 26. září, Schroeder řekl, že dlouhodobý pragmatický postoj k Číně by se neměl měnit.

Německo, varoval, by se mělo držet politiky jedné Číny navzdory globálním otřesům a za žádných okolností by se to nemělo měnit, protože to „nebude mít žádné dobré důsledky pro Čínu ani Německo“.

O současné situaci v Afghánistánu Schroeder poznamenal, že v rámci Evropské unie vyvolala diskusi o jeho strategické autonomii.

Řekl, že uspěchané stažení USA bez konzultace s jejich spojenci je „strategická chyba“.

Schroeder zopakoval dřívější poznámky německé kancléřky Angely Merkelové a řekl: „EU se již nemůže spoléhat na naše spojence jako v dřívějších dobách.“

„To (situace v Afghánistánu) se nemůže opakovat. A nebude se to opakovat, až se Evropa stane v zahraniční a bezpečnostní politice nezávislejší než dosud,“ dodal Schroeder.

Schroeder, který byl vůdcem Sociálně demokratické strany Německa, sloužil v letech 1998 až 2005 jako německý kancléř.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *