Jak si čínská výroba povede v příštích pěti letech?

Ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) uvedlo, že Čína si stanovila strategické cíle, aby se od roku 2021 do roku 2025 vyvinula ve výrobní velmoc, čímž dosáhne lepších inovací a vitality.

Díky tomu, že se chlubí nejkomplexnějším průmyslovým systémem na světě s kvalitnějšími a špičkovými produkty, které chrlí čínští výrobci, přechází z „made in China“ na „designed in China“.

Čína urychlí svůj nový proces industrializace a informatizace, řekl na tiskové konferenci ministr MIIT Xiao Yaqing a slíbil, že se země pětiletým úsilím vyvine ve „výrobní a síťovou velmoc“.

Ministerstvo věnuje velkou pozornost designu na nejvyšší úrovni, řekl Xiao a dodal, že formuluje 14. pětiletý plán rozvoje pro různá průmyslová odvětví. Tyto plány budou zveřejněny v průběhu příštích čtyř měsíců.

KONKURENCESCHOPNOST

Od roku 2010 je výrobní sektor země na špičce světa po dobu 11 po sobě jdoucích let, řekl Xiao a ocenil, že pozice země jako výrobní země se dále posílila.

Přidaná průmyslová hodnota čínského výrobního sektoru vzrostla z 16,98 bilionu jüanů (asi 56 bilionů Kč) v roce 2012 na 26,6 bilionů jüanů (asi 88 bilionů Kč) v roce 2020. Tento údaj dává čínským výrobcům 30% podíl na globální celkové přidané průmyslové hodnotě.

Čína se také pyšní nejkomplexnějším průmyslovým systémem na světě se jedenačtyřiceti hlavními průmyslovými kategoriemi. Více než 40 procent produkce čínských výrobků se řadí ke světové špičce, tj. mezi 500 hlavních průmyslových výrobků.

Mezitím stále více klíčových průmyslových odvětví včetně nových energetických vozidel (NEV) a fotovoltaických zařízení, vede svět se špičkovými značkami, jako jsou telekomunikační zařízení, která vstupují do globálních podmínek.

PRŮMYSLOVÝ UPGRADE

Na tiskovém brífinku Xiao zdůraznil pětileté období průmyslové modernizace a optimalizaci a uvedl, že ministerstvo zlepší úroveň výrobního sektoru a zavede cíle týkající se uhlíkové neutrality a uhlíkových špiček.

V klíčových sektorech se zaměřením na informační technologie nové generace, novou energii a špičkové vybavení dojde k pozoruhodným průlomům, řekl na tiskové konferenci Tian Yulong, hlavní inženýr z MIIT. Tian poznamenal, že tato odvětví úzce souvisejí s konkurenceschopností klíčového průmyslu.

V tradičních průmyslových odvětvích, jako jsou strojírenství, stavební materiály a chemická odvětví, toto úsilí podpoří technologickou úroveň a vybudování pevnějšího průmyslového řetězce, řekl Tian.

Pokud jde o celkový průmyslový sektor, Xiao uvedl, že přechod na nízkouhlíkové hospodářství skončí v příštích pěti letech. „Je to náročný úkol pro průmyslový sektor dosáhnout uhlíkových cílů, ale také významná příležitost,“ řekl ministr na tiskové konferenci.

V posledních letech v rámci iniciativy země na snižování emisí představuje podíl čínského modulu solárních článků na trhu více než 70 procent celosvětového objemu. Do konce srpna tržby čínských NEV přesáhly sedm milionů, což představuje zhruba polovinu celkového počtu na celém světě a zaujímá přední místo ve světovém žebříčku.

Ministerstvo urychlí úsilí o snížení intenzity emisí a pravděpodobně dojde k vyššímu tempu přizpůsobování průmyslové struktury klíčových odvětví, řekl Xiao a dodal, že připravuje plán zeleného rozvoje pro průmyslový sektor během 14. pětiletého období (2021–2025) a brzy jej zveřejní.

DIGITÁLNÍ EKONOMIKA

Xiao, který upozornil na trend digitalizace v globální ekonomice, uvedl, že digitální podniky ve výrobě jsou „povinným kurzem“ pro rozvoj tohoto odvětví a slíbil úsilí o podporu digitální transformace v celém odvětví a rozvoj sítí 5G.

V současné době je dynamika digitální ekonomiky stále silná a objevují se nové obchodní formy a nové modely. To poskytne silnou růstovou podporu pro zpracovatelský průmysl, řekl Xiao.

Při pohledu do budoucnosti posílí klíčové technologické průlomy v sektorech, jako jsou špičkové čipy a základní software, a plánování špičkových technologií, jako jsou kvantové informace a pokročilé počítačové technologie.

Mezitím se zrychlí výstavba nových forem digitální infrastruktury a kultivace rozvíjejících se odvětví, jako jsou umělá inteligence, velká data a cloud computing, uvedl ministr.

Zhao Zhiguo, ředitel úřadu pro správu kybernetické bezpečnosti z MIIT, vítá rychlejší růst 5G průmyslu v zemi, uvedl, že dodávky zařízení 5G místních značek a možnosti návrhu čipů v Číně se prohloubí výhody na celém světě.

Budoucnost se zaměřuje na 5G, řekl Zhao, a ministerstvo rozšíří aplikační scénáře na tři klíčová odvětví včetně nových forem spotřeby informací, reálné ekonomiky a veřejných služeb.

Počet 5G koncových připojení v Číně nyní přesahuje 400 milionů, což je první místo na světě. Jeho 5G základnové stanice tvoří více než 70 procent celosvětového počtu. Čínský vývoj 5G dosáhl pozitivního pokroku, řekl Xiao.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *