Inovační spolupráce mezi Čínou a CEEC s cílem řešit globální výzvy

Čína a země střední a východní Evropy (CEEC) budou i nadále prohlubovat spolupráci v oblasti vědy, technologií a inovací pro udržitelný rozvoj, uvedli účastníci konference, která se konala při příležitosti probíhajícího fóra Zhongguancun Forum (ZGC Forum) v Pekingu v roce 2021.

Čínský ministr vědy a techniky Wang Zhigang na páté konferenci mezi Čínou a CEEC o inovační spolupráci řekl, že spolupráce mezi Čínou a CEEC byla mimo jiné plodná ve výzkumu a vývoji vakcín, odborné výměně a materiální pomoci v oblasti prevence epidemií.

Wang poznamenal, že čínské vědecké a technologické inovace se provádějí v otevřeném prostředí a země je připravena spolupracovat s CEEC na pokračování vědecké a technologické výměny v reakci na covid-19.

Mezi zeměmi dochází k účinné spolupráci ve vědeckém výzkumu. Laszlo Palkovics, maďarský ministr pro inovace a technologie, uvedl, že grant získalo více než 100 maďarsko-čínských projektů výměny výzkumných pracovníků, který maďarským a čínským výzkumným pracovníkům umožnil úspěšně spolupracovat na projektech společného zájmu v oblasti přírodních věd, zemědělství, potravin, životního prostředí a energetických technologií.

Velvyslanec České republiky v Číně Vladimír Tomšík řekl, že Akademie věd ČR podepsala dohody s Čínskou akademií věd, Čínskou akademií sociálních věd a Národní přírodovědou nadací Číny, které umožňují vzájemnou výměnu výzkumných pracovníků, a země by ráda rozšířila svou škálu partnerů v Číně.

Mnoho účastníků poukázalo na význam spolupráce při řešení covid-19 a vyjádřilo ochotu spojit síly.

„Bulharsko uznává význam mezinárodní vědeckotechnické spolupráce ve fázi obnovy po zotavení covid-19 a je připraveno a ochotno být aktivním členem a partnerem ve společné iniciativě Číny a středoevropských a východoevropských zemí, řekl Nikolaj Denkov, ministr školství a vědy Bulharska.

„Dnes si musíme uvědomit důležitou úlohu vědy v reakci na pandemii a hospodářskou obnovu po covid-19 obecně,“ řekla ministryně pro občanské záležitosti Bosny a Hercegoviny Ankica Gudeljevićová. „Zavázali jsme se spolupracovat na výzkumu a vývoji vědy a techniky s cílem řešit naše společné výzvy a podporovat udržitelný hospodářský rozvoj.“

Fórum ZGC 2021 s tématem „inteligence, zdraví a uhlíková neutralita“ je naplánováno od 24. do 28. září v Pekingu. Hostí více než 60 akcí včetně setkání, výstav, zveřejnění výsledků výzkumu, soutěží v nejmodernějších oborech a obchodování s technologiemi.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *