EU hledá nové příležitosti v západní Číně

Za prvních osm měsíců roku se objem obchodu mezi Čínou a Evropskou unií (EU) meziročně zvýšil o 32,4 procenta. Roční objem obchodu pravděpodobně vytvoří nový rekord přesahující 700 miliard amerických dolarů, uvedl na 16. veletrhu obchodní a technologické spolupráce mezi EU a Čínou v pátek představitel čínského ministerstva obchodu (MOC).

Počet čínsko-evropských nákladních vlaků překročil za stejné období přes 10 000, což je meziroční nárůst o 32 procent. Za prvních sedm měsíců letošního roku se čínské investice v EU a investice EU v Číně meziročně zvýšily o 86,1 procenta, respektive o 10,9 procenta, uvedl Zhai Qian, úředník MOC.

„Ekonomiky Číny a EU se velmi doplňují. V posledních letech se dvoustranná hospodářská a obchodní výměna rozšířila do šířky a hloubky a zvýšila se stabilita a odolnost průmyslových a dodavatelských řetězců,“ řekl Zhai.

Od vypuknutí pandemie čelí globální ekonomika a mezinárodní obchod vážným výzvám. Obchod a investice mezi Čínou a EU však prokázaly silnou odolnost a udržely si stabilní a silný rozvoj, řekl Zhang Ming, vedoucí čínské mise v EU.

Průzkum obchodní důvěryhodnosti za rok 2021, který v červnu zveřejnila obchodní komora Evropské unie v Číně, ukázal, že od vypuknutí covid-19 se čínský trh stal nejdůležitějším útočištěm evropských podniků. Většina evropských podniků v Číně je ochotna zůstat a je plná důvěry a očekávání ohledně svých perspektiv rozvoje v Číně.

Veletrhu se zúčastnilo online a offline více než 2000 čínských a zahraničních hostů, mimo jiné se zaměřením na investice, vědecké a technologické inovace a uhlíkovou neutralitu.

Osmdesát sedm podniků ze 14 členských států EU, sedmi zemí mimo EU a Číny uspořádalo mimo jiné více než 120 setkání zaměřených na projekty v oblasti biomedicíny, ICT, ochrany životního prostředí, nové energetiky, zemědělství, vzdělávání a kultury.

Zhang řekl, že západní region se stává novou hranicí pro otevření Číny a novým polem pro ekonomické a technologické výměny a spolupráci mezi Čínou a Evropou.

Zhang doufá, že evropské podniky využijí výhody rychlého ekonomického rozvoje v západní Číně a vytvoří více obchodních příležitostí pro vzájemné výhody.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *