Čínský trh se stává hlavním motorem růstu výkonnosti nadnárodních společností

Čína od začátku letošního roku dosáhla pozoruhodných výsledků ve stabilizaci zahraničních investic, informoval list Securities Daily Wednesday s odvoláním na úředníka Národní rozvojové a reformní komise (NDRC), nejvyššího čínského ekonomického plánovače.

Zahraniční investice využívané Čínou vzrostly se zlepšenou strukturou a firmy financované ze zahraničí v Číně zaznamenaly nárůst zisků, což ukazuje důvěru v čínský trh, poznamenal Liu Xiaonan, vedoucí odboru zahraničního kapitálu a zámořských investic NDRC, na středeční tiskové konferenci.

Konkrétně od ledna do července letošního roku Čína přilákala zahraniční investice ve výši 100,74 miliardy amerických dolarů (asi 2,2 bilionu Kč), což představuje meziroční nárůst o 30,9 procenta, přičemž 7,12 miliardy amerických dolarů (asi 152 miliardy Kč) šlo na výrobu špičkových technologií, což představuje nárůst o 34,6 procenta, a 25,15 miliardy amerických dolarů (asi 538 miliard Kč) na high-tech služby, což je nárůst o 40,6 procenta.

Během tohoto období byly provozní výnosy a zisky podniků financovaných ze zahraničí nad uvedenou velikost v Číně 15,94 bilionu jüanů (asi 53 bilionů Kč), resp. 1,33 bilionu jüanů (asi 4,4 bilionu Kč), což je meziroční nárůst o 21,6 %, resp. 46 %, což je výrazně lepší výsledek než ve stejném období roku 2019 .

Čínský trh se stal hlavním motorem růstu výkonnosti mnoha renomovaných nadnárodních společností.

Podle průzkumu Hospodářské komory Evropské unie v Číně rozšíří své podnikání v Číně 60 procent firem financovaných Evropou, což je o 8 % více než v roce 2020.

Z průzkumu Americké obchodní komory v Číně vyplývá, že 81 procent společností financovaných z USA očekává pozitivní růst provozního příjmu na čínském trhu, o 5 % vyšší než v roce 2020 a 66 % společností financovaných z USA plánuje zvýšit letos investice v Číně, o 3 % více než v roce 2020.

Podle bílé knihy o čínské ekonomice a japonských podnicích v roce 2021 92,8 % japonských společností v Číně nepřizpůsobí své výrobní základny kvůli šíření covid-19 a změnám v obchodním prostředí.

Celkově jsou zahraniční společnosti optimistické ohledně vyhlídek čínské ekonomiky, uznávají čínské podnikatelské prostředí a mají důvěru v investice v Číně, uvedl Liu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *