Čínsko-řecký rok kultury a cestovního ruchu byl zahájen na úpatí athénské Akropole

Čínsko-řecký rok kultury a cestovního ruchu byl zahájen ve čtvrtek slavnostním ceremoniálem na úpatí athénské Akropole a představitelé obou stran vyjádřili důvěru v silnější přátelství a další spolupráci mezi oběma národy.

Slavnostní zahájení, kterého se zúčastnili řečtí a čínští představitelé, se konalo uvnitř archeologického naleziště Agora, obchodního, sociálního a politického centra starověkých Athén, a poskytlo pohled do bohatého programu událostí, které se budou v nadcházejících měsících odehrávat.

„Řídí se slovy Lao-c‘: ,cesta na tisíc mil začíná jednoduchým krokem‘ a Sokrates říká: ‚nejcennější akvizice je dobrý přítel‘, přeji dobrý start a mnoho úspěchů,“ řekl řecký premiér Kyriakos.

Řekům a Číňanům bude letos a v příštím roce nabídnuto několik příležitostí ke komunikaci a posílení spolupráce prostřednictvím řady výstav v muzeích na obou stranách, filmových projekcí, jako je první řecko-čínská koprodukce, a mnoha dalších akcí, vysvětlil.

V roce 2022 si připomeneme 50. výročí diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, uvedl čínský premiér Li Keqiang ve svém video poselství a dodal, že kulturní a turistické akce dále pomůžou posílit vzájemné porozumění, prohloubit tradiční přátelství a podpořit praktickou spolupráci mezi oběma zeměmi.

„Zdůrazňujeme minulost našich dvou zemí, společně utváříme přítomnost a plánujeme budoucnost,“ řekla na akci řecká ministryně kultury a sportu Lina Mendoni, která nastínila program plánovaných kulturních akcí a projektů.

„Ke svým tradicím přistupujeme s respektem, protože uznáváme, že kultura je kyslíkem našich společností, ale také nejpříhodnější způsob, jak se lidé navzájem sbližují.“

Během obřadu slavnostně zahájily Anna Vasiliki Karapanagiotou, ředitelka Národního archeologického muzea v Athénách, a Wang Qiang, ministryně a poradkyně čínského velvyslanectví v Řecku, digitální výstavu „Paralelní svět: Navštivte terakotovou armádu v Řecku“, která běží do 28. února 2022 na webových stránkách řeckého muzea.

„Díky pokročilým digitálním obrazovkám, které nabízejí bohatý interaktivní kulturní zážitek, výstava umožní Řekům ocenit kouzlo čínských relikvií ve virtuálním časoprostoru a porozumět průběhu vykopávek, výzkumu a způsobu ochrany terakotových válečníků,“ uvedl Li Qun, vedoucí čínské Národní správy kulturního dědictví, která výstavu spoluorganizovala.

„Toto je výsledek kreativní spolupráce, která probíhá po celou dobu covid-19, a musím říci, že nás udržela aktivní,“ řekla Karapanagiotou společnosti Xinhua.

Úvodní událost na Agoře byla zakončena představením umělců Řecké národní opery a odhalením sochy představující starověkého řeckého filozofa Sokrata a čínského filozofa Konfucia.

Umělecké dílo s názvem „Sokrates a Konfucius: Setkání“ vytvořil Wu Weishan, kurátor Národního muzea umění v Číně.

„Jsem si jistý, že pokud budeme naše dědictví prezentovat moderně, lidé o ně znovu projeví svůj zájem,“ řekl Vassilios Xiros, diplomatický poradce řeckého ministerstva kultury a sportu a člen týmu, který připravoval akce na nadcházející rok kultury a turismu.

„Obě země mají k dispozici moderní kulturu, která zůstává relativně neznámá,“ dodal Xiros a vyjádřil přesvědčení, že čínsko-řecký rok kultury a cestovního ruchu bude skvělou příležitostí k dalšímu prozkoumání této oblasti.

„Navzdory pandemii koronaviru a vznikajícím obtížím se naše vztahy s Čínou rozvíjejí a přeji si, aby se v budoucnu dále rozvíjely,“ řekl Constantine Yannidis, prezident Řecko-čínské obchodní, průmyslové, turistické a lodní komory.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *