Podle indexové zprávy, kterou nedávno vydala Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO), se Čína umístila na 12. místě v globálním indexu inovací 2021 (GII), což je o dvě místa lepší než v roce 2020.
Jedná se o devátý rok po sobě, kdy Čína zaznamenává růst v tomto žebříčku, informoval ve středu deník Securities Daily.
Podle zprávy je v žebříčku jedenáctý rok po sobě Švýcarsko, dále Švédsko, USA, Spojené království a Korejská republika a na prvním místě mezi ekonomikami se středními příjmy je Čína, která předstihla vyspělé ekonomiky, jako jsou Japonsko, Izrael a Kanada.
Pokud jde o vstup inovací, Čína vede svět v oblasti obchodu, konkurence a velikosti trhu a počtu znalostních pracovníků, což jsou dva hlavní ukazatele indexu, a zaujímá vysoké postavení v dílčích ukazatelích, jako jsou velikost domácího trhu, podíl společností poskytujících formální školení, diverzifikace domácího průmyslu, rozvoj průmyslových klastrů atd., uvádí zpráva.
To naznačuje, že Čína přijala více opatření na podporu spolupráce mezi podniky, univerzitami a výzkumnými ústavy, rozvoje průmyslových odvětví s charakteristickými rysy a zlepšení reálné ekonomiky a vytváření lepšího prostředí pro podniky, které se budou snažit o inovativní rozvoj, uvádí zpráva.
Z pohledu inovačních výstupů zpráva uvádí, že výhody Číny se soustřeďují na nehmotná aktiva, vytváření znalostí a vliv znalostí, domácí aplikace patentů a ochranných známek, podíl exportu kreativních produktů na celkovém obchodu a další dílčí ukazatele.
V roce 2021 Čína dosáhla významného pokroku v hlavním indikátoru šíření znalostí, zejména v dílčím indikátoru podílu příjmů z duševního vlastnictví na celkovém obchodu, který ukazuje, že se země postupně transformuje z významného dovozce na významného producenta práv duševního vlastnictví, uvádí zpráva.