Vesmírná technika pomáhá čínským farmářům lovit v rybnících bohatství

Moře bílých lotosů, vypěstovaných z vesmírných semen, kvete pod časným podzimním sluncem na polích okresu Kuang-čchang (Guangchang) ve východočínské provincii Ťiang-si (Jiangxi) a slibuje místním zemědělcům bohatou sklizeň.

Kuang-čchang poslal lotosová semena do vesmíru již šestkrát a vyvinul tak řadu vesmírných lotosových kmenů.

„Vesmírné pěstitelství se stalo jednou z metod zemědělství, které kombinuje leteckou techniku, biologii a zemědělství,“ řekl Yang Liangbo, vedoucí výzkumného ústavu bílých lotosů v Kuang-čchangu. „Semena mohou být vyšlechtěna do nových kmenů poté, co projdou genetickými mutacemi ve vesmíru.“

Řekl, že vesmíru vyšlechtěné lotosové kmeny jsou vítány pěstiteli, protože mají vyšší výnos, lepší kvalitu a delší období květu ve srovnání s tradičními odrůdami.

Kuang-čchang vytvořil 110 000 mu (7333 hektarů) rybníků s vesmírnými lotosy s ročním výnosem 9000 tun lotosových semen.

„Výnos na mu je o 50 až 60 kg vyšší než u tradičních,“ řekl Zhang Liuhua, místní farmář, který má více než 20 let zkušeností s pěstováním lotosů.

„O semena lotosu vyšlechtěná ve vesmíru je na trhu velká poptávka,“ řekl Čang, který vypěstoval více než 10 mu takových lotosů.

V Kuang-čchangu se na výrobě a prodeji bílých lotosů podílí přibližně 100 000 lidí. Okres má více než 20 společností, které poskytují desítky odrůd lotosových produktů včetně lotosového čaje a lotosového nápoje, což vytváří výstupní hodnotu až 3 miliardy jüanů (asi 10 miliard Kč) ročně.

Kmeny vesmírných lotosů chované z Kuang-čchangu byly propagovány po celé zemi s odhadovanou rostoucí plochou 2 miliony mu. Kraj ročně prodá asi 80 milionů lotosových sazenic.

Jako hlavní čínská základna pro produkci lotosových semen se okres Kuang-čchang proslavil také dvouměsíčním obdobím květu lotosu. Místní farmáři zpeněžují krásnou letní scénu rozvojem venkovské turistiky.

Lotosové kořeny jsou jednou z raně pěstovaných plodin. V Číně může být každá část lotosové rostliny včetně květů, listů a kořenů použita pro  výrobu chutných potravin nebo bylinných léků.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *