Sarajevský filmový festival očekává spolupráci s čínským filmovým průmyslem

Sarajevský filmový festival (SFF) očekává další spolupráci s čínským filmovým průmyslem, uvedl před 27. vydáním hlavní organizátor SFF.

Festival se stal významnou kulturní událostí v Bosně a Hercegovině a jihovýchodní Evropě, řekl v nedávném rozhovoru společnosti Xinhuoa Jovan Marjanovic jménem zakladatele a ředitele SFF Mirsada Purivatru.

„Po loňském lockdownu a online vydání je to první živé vydání během pandemie,“ řekl Marjanovic s tím, že covid-19 zúžil zaměření SFF.

Letos nebyly uvedeny žádné čínské filmy, protože pandemie ztěžovala SFF výběr filmů, řekl Marjanovic.

„Máme za sebou dlouhou historii promítání čínských filmů včetně některých z nejuznávanějších autorů, jako je Jia Zhangke, který byl v roce 2009 hostem v naší sekci „Pocta“. Jeho filmy se hrály v našem největším letním kině Metalac,“ řekl organizátor.

Marjanovic dále uvedl, že SFF má velký zájem dále rozvíjet spolupráci s čínským filmovým průmyslem a čínskými autory.

„Asi před dvaceti lety jsme založili platformu CineLink Industry Days, jejímž cílem je pomoci všem filmovým profesionálům najít partnery pro produkci a distribuci jejich filmů,“ řekl Marjanovic.

Tato platforma pomohla představit regionální filmy čínskému publiku a propagovat více čínských filmů ve světě, dodal.

„Vzhledem k růstu čínského trhu s uměleckými filmy se domnívám, že na obou stranách roste zájem o posílení spolupráce mezi čínským filmovým průmyslem a filmovým průmyslem v našem regionu,“ řekl.

Sarajevský filmový festival, založený v roce 1995 během bosenské války, se stal největší akcí svého druhu v balkánském regionu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *