Očekává se, že čínská spotřeba kávy v roce 2021 překročí 100 miliard jüanů

Očekává se, že čínská spotřeba kávy, která se v posledních letech zvyšuje přibližně o 30 procent ročně, letos překročí 100 miliard juanů (asi 336 miliard Kč), uvedla ve čtvrtek společnost Shanghai Securities News provozovaná společností Xinhua.

Zpráva o výzkumu vydaná čínským poskytovatelem velkých datových služeb CBNData ukázala, že více než 60 procent domácích konzumentů kávy vypije alespoň tři šálky kávy týdně. Spotřeba kávy na obyvatele ve městech první úrovně včetně Pekingu, Šanghaje, Kantonu a Šen-čenu, se téměř rovná spotřebě kávy v Japonsku a Spojených státech, a spotřeba kávy ve městech druhé a třetí úrovně se rychle zvyšuje.

V prvním pololetí Čína dovezla 61,77 milionu kilogramů kávových zrn, což je meziroční nárůst o 104,3 procenta, přičemž hodnota dovozu dosáhla 238 milionů amerických dolarů (asi 5,2 miliardy Kč), což podle údajů Generální správy cel činí meziročně 76 procent.

Jelikož čínští spotřebitelé dávají v posledních letech přednost kvalitní kávě před instantní kávou, prodeje kávovarů vystřelily nahoru.

Kávovar je jednou z mála kategorií kuchyňských spotřebičů, které letos zaznamenávají růst tržeb. Objem prodeje kávovarů stoupl meziročně o 92 procent do tří dnů po zahájení pololetního online nákupního festivalu Tmall 618, ukázala data z Tmall, online trhu Alibaba.

Rostoucí spotřeba kávy také vedla k růstu příjmů podniků zpracovávajících kávu, které však nezaznamenaly nárůst zisku.

Společnost Jiahe Foods Industry Co., Ltd., zapsaná na seznamu zpracovatelů kávy, dosáhla v prvním pololetí meziročního nárůstu celkových provozních výnosů o 55,74 procenta, ale její čistý zisk na akcionáře podle pololetní finanční zprávy společnosti meziročně klesl o 8,9 procenta.

Pokles zisku byl přičítán velkému nárůstu cen surovin, což přispělo ke zpoždění růstu účtovacích cen, uvedl úředník společnosti Jiahe Foods.

Na rozdíl od zpracovatelů kávy nejsou kavárny a večerky tak citlivé na změnu ceny zelených kávových zrn.

Ve srovnání s cenou zelených kávových zrn má cena mléka, nájem, mzdové náklady, a dokonce i cena obalů větší dopad na celkové náklady na šálek kávy dostupné konečným spotřebitelům, uvedl zasvěcený odborník.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *