Hedvábná stezka naplňuje ducha Charty OSN

V Iniciativě Hedvábné stezky (BRI) je naplněn duch Charty Organizace spojených národů (OSN), řekl dlouholetý člen Schillerova institutu, politického a ekonomického think tanku se sídlem v Německu.

Charta OSN potvrzuje rovná práva všech národů, bez ohledu na to, zda jsou velké nebo malé, řekl Richard A. Black, zástupce Schillerova institutu v OSN.

Hedvábná stezka je příkladem toho, jak může velký národ, jako je Čína, spolupracovat s „národy jihovýchodní Asie, Jižní Ameriky, Afriky a zacházet s nimi jako s rovnocennými partnery, protože tento proces je pro všechny výhodný“, řekl Black v pátek v rozhovoru pro společnost Xinhua.

Black oceňuje, že BRI pozvedá v 21. století národy z chudoby, v souladu s Článkem 55 Charty OSN, který uvádí, že „podmínky stability a pohody“ mezi národy vyžadují „vyšší životní úroveň, plnou zaměstnanost a podmínky hospodářského a sociálního pokroku a rozvoje“.

Úplné vítězství Číny nad absolutní chudobou je pro lidstvo ohromujícím úspěchem a „myslím, že v organizaci OSN si ho dostatečně nevážíme“, řekl Black.

Black poznamenal, že Námořní Hedvábná stezka, jedna ze dvou větví BRI, je nesmírně důležitá pro světový mír.

V posledních týdnech obrovských nepokojů a změn v Afghánistánu přichází hnojivo do pákistánského přístavu Gwadar podél hospodářského koridoru mezi Čínou a Pákistánem a bezpečně se dostává k zemědělcům v Afghánistánu, řekl Black.

„Když se podíváme na Námořní Hedvábnou stezku, je to způsob, jak prodloužit světový pozemní most přes všechny kontinenty,“ řekl Black.

Čínské oživení vývozu po pandemii covid-19 těží z předvídavosti Číny při dlouhodobém přístupu ztělesněném v BRI, podle Blacka.

Schopnost Číny vzpamatovat se po strašlivé pandemii tak rychle, řekl Black, „nebyla jen její velmi moudrá a přísná opatření v oblasti veřejného zdraví uplatňovaná univerzálně na obyvatelstvo, ale (také), že základ BRI je velmi, velmi moudrý,“ řekl Black.

Čínský obchod se zeměmi a regiony podél Hedvábné stezky se v první polovině roku 2021 zvýšil o 37,9 procenta na 824,55 miliardy amerických dolarů, dle údajů vydaných čínskou Národní komisí pro rozvoj a reformy.

Čína pochopila, že klíčem k pokračující prosperitě je vyspělá energeticky intenzivní infrastruktura, která mění celý ekonomický proces, dodal Black.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *