Čínsko-arabské expo jako velká příležitost k posílení obchodu a ekonomických vazeb

Egyptští experti považují Čínsko-arabské expo za velkou příležitost a důležitou platformu pro podporu obchodních a hospodářských vztahů mezi oběma stranami.

Páté Čínsko-arabské Expo skončila v neděli v Jin-čchuanu (Yinchuan), hlavním městě čínské severozápadní autonomní oblasti Ning-sia Chuej (Ningxia Hui).

Čtyřdenní akce byla svědkem podepsání 277 obchodů v hodnotě 156,7 miliardy jüanů (téměř 526 miliard Kč), které pokrývaly odvětví od digitální ekonomiky přes čistou energii, vodní zdroje, moderní zemědělství, zelené potraviny až po přeshraniční spolupráci v oblasti elektronického obchodu a cestovního ruchu.

Více než 1000 čínských a zahraničních podniků se zaregistrovalo jako vystavovatelé jak pro offline, tak i pro virtuální akce.

„Tato událost je velkou příležitostí pro spolupráci mezi Čínou a arabskými státy a pro posílení společných ekonomických vazeb, které jsou staré jako Hedvábná stezka,“ řekl Diaa al-Fiqqy, generální tajemník Egyptsko-čínské obchodní komory.

Čína je největším obchodním partnerem arabských zemí a navzdory šíření covid-19 zůstaly obchodní výměny mezi oběma stranami vysoké, řekl agentuře Xinhua.

Podle statistik čínského ministerstva obchodu dosáhl objem obchodu mezi Čínou a arabskými státy v roce 2020 239,8 miliardy amerických dolarů, zatímco roční vývoz Číny do arabského světa se loni zvýšil o 2,2 procenta na 123,1 miliardy dolarů.

„Takové dynamiky spolupráce nemohlo být dosaženo, aniž by se konaly takové výstavy,“ řekl al-Fiqqy a poznamenal, že čínská vláda se rozhodla výstavu uspořádat navzdory pandemii covid-19.

Letošní ročník se kvůli pandemii konal online i offline, přičemž hlavní pozornost byla zaměřena na online akce.

Čína nese svou odpovědnost i v době pandemie, která zničila mnoho práce a vedla ke zrušení mnoha hospodářských a obchodních řízení po celém světě, řekl a dodal, že politické, hospodářské a obchodní vztahy obou stran jsou silné a hluboce zakořeněné, protože jsou postaveny na vzájemné důvěře.

Očekával větší spolupráci v rámci Iniciativy Hedvábné stezky (BRI), jejímž cílem je zachování společných zájmů zúčastněných stran, z nichž mnohé jsou arabské země.

Waleed Gaballah, profesor finančních a ekonomických jurisdikcí na Káhirské univerzitě, řekl: „Čínsko-arabské expo hraje významnou roli při posilování obchodní výměny a vytváření obchodních příležitostí, protože se zaměřuje na budoucí odvětví, jako je elektronický obchod, čistá energie a pokrok v zemědělských mechanismech, které mají velký dopad na obchodní proces v nadcházejícím období.“

První konání akce online i offline odráželo ochotu Číny budovat silnější ekonomické vztahy s arabským světem, řekl Gaballah a dodal, že expo také sloužilo jako hnací síla obchodu mezi zeměmi uprostřed následků covid-19.

Gaballah, který je též členem Egyptské asociace pro politickou ekonomiku, zdůraznil, že BRI představuje nový způsob globálního obchodu a že expo věnovalo patřičnou pozornost řešení obtíží v obchodu.

Mostafa Ibrahim, místopředseda Čínsko-egyptské obchodní rady, mezitím řekl, že spolupráce mezi Čínou a arabskými zeměmi je silná, a dodal, že čínská vláda se velmi zajímá o velké arabské trhy se spotřebiteli se středními příjmy.

Prostřednictvím výstavy se čínské společnosti nejen snaží poskytovat své nejlepší služby a produkty arabským klientům, ale také by mohly lépe porozumět kupní síle arabských obchodníků, řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *