Čínská spotřeba venkova uvolní díky silné politické podpoře větší potenciál

Očekává se, že spotřebitelský trh na venkově si v Číně zachová rychlý růst, protože země zahajuje více politik na jeho podporu, uvedl ve středu portál Economic Information Daily.

Údaje Národního statistického úřadu (NBS) ukázaly, že maloobchodní prodeje spotřebního zboží ve venkovských oblastech Číny letos v červenci dosáhly 454,7 miliardy jüanů (asi 1,5 bilionu Kč), což je meziroční nárůst o 8,8 procenta, což je o 0,4 procentního bodu více než v městských oblastech .

Podle Dong Lihua, vedoucího oddělení obchodu a ekonomiky NBS, zaznamenal spotřebitelský trh na venkově od března letošního roku výrazné oživení díky příznivým výsledkům prevence a kontroly epidemie covid-19 a maloobchodního prodeje spotřebního zboží v venkovských oblastech vzrostly ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 14,3 procenta, přičemž průměrný dvouletý růst zaznamenal 4,8 procenta.

Čínský maloobchodní prodej spotřebního zboží ve venkovských oblastech dosáhl v roce 2020 5,3 bilionu jüanů (asi 18 bilionů Kč), což představuje asi 13,52 procenta z celkového maloobchodního prodeje spotřebního zboží v zemi, který činil 39,2 bilionu jüanů (asi 131 bilionů Kč), což představuje obrovský potenciál, řekl Hong Yong, spolupracovník výzkumného týmu Institutu výzkumu elektronického obchodování Čínské akademie mezinárodního obchodu a ekonomické spolupráce (CAITEC).

V posledních letech spotřeba na venkově vykazovala stabilní růst a maloobchodní prodej spotřebního zboží ve venkovských oblastech rostl rychleji než v městských oblastech po dobu osmi po sobě jdoucích let, poznamenal Hong.

Zvýšení příjmů obyvatel venkova položilo také základ pro další růst spotřeby venkova.

Hong poukázal na to, že v roce 2020 disponibilní příjem obyvatel na venkově na obyvatele byl 17 131 jüanů (asi 57 5oo Kč), což je o 3,8 procenta více než v roce 2019, což je o 2,6 procenta více než u městských obyvatel, a údaj v oblastech vymaněných se z chudoby se v roce 2020 zvýšil na 12 588 jüanů (asi 42 300 Kč) z 6079 jüanů (asi 20 400 Kč) v roce 2013, což představuje průměrnou roční míru růstu 11,6 procenta.

Čínský obchodní systém venkova se bude dále zlepšovat a potenciál spotřeby obyvatel venkova bude dále uvolňován s urychlující se výstavbou nového modelu rozvoje, a tak se venkovské oblasti postupně stanou oblastmi, které se mohou pochlubit největším potenciálem růstu spotřeby v Číně, poznamenal Hong.

V poslední době Čína posílila politickou podporu pro rozšíření spotřeby ve venkovských oblastech, zahrnující propojení systémů elektronického obchodování v krajích, městech a vesnicích, zlepšení distribučních systémů logistiky expresních dodávek ve venkovských oblastech, zajištění zaměstnanosti a zvýšení příjmů obyvatel venkova a posílení výstavby okresních komerčních systémů.

Očekává se, že 21 000 měst jako životně důležitých uzlů pro spotřebu na venkově získá větší finanční vstupy a podporu investic a financování a může znamenat vrchol výstavby systému oběhu podniků.

Zasvěcenci poznamenali, že spotřebitelský trh na úrovni obcí a vesnic tvoří 38 procent celkového čínského spotřebitelského trhu a má obrovský potenciál spotřeby.

Dále věří, že celkový maloobchodní prodej spotřebního zboží ve venkovských oblastech si v příštích deseti letech dokáže udržet průměrnou roční míru růstu kolem 7 procent a očekává se, že v roce 2030 dosáhne 10 bilionů jüanů (asi 33 bilionů Kč).


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *