Čínská snaha o snížení emisí CO2 urychluje průmysl nových energetických vozidel

Čína, největší automobilový trh na světě, zaznamenala, že její průmysl nových energetických vozidel (NEV) zařadil vyšší rychlost poháněnou nízkouhlíkovou strategií země a rostoucí poptávkou.

„Průmysl NEV je integrací informačních technologií a výrobního systému,“ řekl Chen Shihua, zástupce generálního tajemníka Čínské asociace výrobců automobilů (CAAM).

„Rostoucí NEV průmysl, který reprezentuje trend průmyslového rozvoje, je také jednou z klíčových nových hnacích sil ekonomického růstu země,“ řekl Chen.

Čína zaznamenala, díky tlaku vlády a rostoucímu povědomí veřejnosti o ochraně životního prostředí, rostoucí nadšení trhu pro ekologické NEV. Probíhá další podpora a úsilí s velkým potenciálem.

NOVÁ FÁZE

Čínský průmysl NEV vstoupil do nové fáze rozvoje díky jasným politickým signálům země o nízkouhlíkovém růstu a dlouholetému úsilí v tomto odvětví.

Sektor zaznamenal výrazně zvýšenou technickou úroveň, průmyslový systém a konkurenceschopnost podniků, což ukazují klíčové ukazatele, jako jsou objem výroby, prodeje a vlastnictví NEV.

Čínský trh NEV si udržuje silnou dynamiku růstu. Údaje společnosti CAAM ukázaly, že  Číňané vlastnili na konci května 5,8 milionu NEV, což představuje přibližně polovinu celosvětového objemu.

Prodej NEV v zemi dosáhl 950 000 kusů za prvních pět měsíců roku 2021, což je 2,2krát více než ve stejném období loňského roku.

Očekává se, že tempo růstu výroby a prodeje elektrických vozidel v příštích pěti letech zůstane nad 40 procenty, podle prognózy CAAM.

NÍZKOUHLÍKOVÁ UDRŽITELNOST

Spotřeba paliva a emise z tradičních automobilů poháněných palivem jsou pro nízkouhlíkový růst těžkými výzvami.

Očekává se, že sektor NEV pomůže Číně dosáhnout vrcholu emisí oxidu uhličitého před rokem 2030 a uhlíkové neutrality před rokem 2060.

„Nová energie je klíčem k transformaci automobilového průmyslu. Neustálé zvyšování počtu vlastněných NEV pomůže Číně dosáhnout cíle uhlíkové neutrality,“ řekl Fu Bingfeng, výkonný viceprezident společnosti CAAM.

V listopadu loňského roku Čína představila plán rozvoje svého odvětví NEV v letech 2021 až 2035, jehož cílem je urychlit přechod země na automobilovou velmoc.

Očekává se, že podíl nových NEV na prodeji nových vozidel do roku 2025 vzroste na 20 procent a automobily používané ve veřejné dopravě budou podle plánu do roku 2035 zcela elektrifikovány.

DLÁŽDĚNÍ CESTY

Rostoucí míra penetrace NEV přinese evidentní změny na čínském automobilovém trhu. Vedle toho se bude společně rozvíjet infrastruktura díky zlepšené podpůrné politice, předpisům a systému norem.

V dubnu bylo na celostátní úrovni postaveno 65 000 nabíjecích stanic, 644 výměnných stanic elektřiny a 1,87 milionu nabíjecích sloupů pokrývajících 176 měst a více než 50 000 km dálnic.

Čínská státní korporace (SGCC) investovala 27,4 miliardy jüanů (asi 92 miliardy Kč) do vybudování nabíjecí infrastruktury a dálniční sítě pro rychlé nabíjení, která se celonárodně dostává do městských a venkovských oblastí. K dnešnímu dni bylo v celé zemi zřízeno také přibližně 128 000 nabíjecích jednotek.

Podpora politiky a pokrok v oblasti technologických inovací usnadnily rychlý růst odvětví NEV. Podle Xina Guobina, náměstka ministra průmyslu a informačních technologií (MIIT), však země stále pokulhává v základních technologických inovačních schopnostech a budování infrastruktury.

K řešení těchto problémů bude MIIT dále posilovat dohled nad kvalitou NEV a mimo jiné podporovat integraci technologií, jako jsou elektrifikace vozidel a inteligentní síť.

MIIT také zlepší služby nabíjení a parkování NEV, zlepší elektrifikaci systému veřejné dopravy a podpoří podporu průmyslových řetězců.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *