Růst hlavních ekonomických ukazatelů v Číně minulý měsíc oslabil v důsledku extrémních povětrnostních podmínek a neočekávaného nárůstu onemocnění covid-19, ale krátkodobý protivítr nezmění dlouhodobé růstové vyhlídky ekonomiky, uvedli analytici.
Nejnovější údaje Národního statistického úřadu (NBS) poukazují na červencový vzestup průmyslové výroby, maloobchodních prodejů a investic do fixních aktiv, ale tempo růstu bylo pomalejší než v červnu.
Pokles byl hlavně kombinovaným důsledkem sporadických ohnisek covid-19, vysokých teplot a přívalových dešťů letos v létě, uvedla Banka pro komunikaci ve výzkumné zprávě.
Jak období dešťů skončí, dopad extrémního počasí na ekonomické aktivity se sníží, uvedla banka a varovala, že nejistota leží v omezení pandemie, protože globální šíření varianty delta by mohlo poškodit vnější i domácí poptávku.
Čína jednala rychle, aby zabránila novému rozšíření covid-19, které se objevilo na letišti v Nanjingu ve východní Číně a rychle se rozšířilo do několika dalších měst.
Díky masivnímu testování, zrychlenému očkování, uzavřenému řízení a cestovním omezením zaznamenala země zjevný klesající trend v nových lokálně přenášených případech covid-19, přičemž ve středu bylo hlášeno pouze 5 nových lokálně potvrzených infekcí.
Ukázalo se, že přísná kontrola epidemie položila pevný základ hospodářské obnovy. V první polovině letošního roku hrubý domácí produkt země vyskočil o 12,7 procenta oproti předchozímu roku, kdy továrny obnovily výrobu a lidé znovu nastartovali své cesty po Číně.
Stabilní růst v letošním roce lze připsat holistickému přístupu země při zvládání domácích i mezinárodních situací a koordinovaným opatřením v oblasti kontroly epidemií a hospodářského rozvoje, řekl Wang Likun, výzkumník z Výzkumného centra rozvoje Státní rady.
Pokračující strukturální reformy země učinily ekonomiku méně náchylnou k vnějším šokům. V souladu s cílem vysoce kvalitního rozvoje čínské investice do výroby špičkových technologií v prvních sedmi měsících prudce vzrostly, což podpořilo krátkodobý růst a zároveň z dlouhodobého hlediska zocelilo ekonomiku.
Vzhledem k tomu, že země prosazuje nové rozvojové paradigma a prohlubuje strukturální reformu na straně nabídky a podporuje inovace, kvalita růstu se dále zvyšuje, řekl mluvčí NBS Fu Linghui a předpověděl stabilní oživení čínské ekonomiky ve druhé polovině letošního roku.
Se stabilním výhledem tvůrci politik neustále prosazují agendu podpory společné prosperity, aby byl hospodářský rozvoj vyváženější a inkluzivnější.
Klíčové úterní setkání nejvyšších představitelů země zdůraznilo rozvojovou filozofii soustředěnou na lidi a podporu společné prosperity ve snaze o vysoce kvalitní rozvoj.
„Společná prosperita je základním požadavkem socialismu a klíčovým rysem modernizace v čínském stylu,“ uvedlo setkání.