Zisky průmyslových firem za první pololetí vzrostly o 67 %

Tržby velkých čínských průmyslových společností za první pololetí zaznamenaly stabilní oživení a přinesly téměř 67% meziroční nárůst kombinovaného zisku, ale soukromé podniky a menší firmy stále čelí velkým výzvám ve snaze zvýšit své zisky, uvedli v úterý státní představitelé a průmysl odborníci.

Údaje z Národního statistického úřadu (NSÚ) ukázaly, že zisky průmyslových firem v prvním pololetí s ročním obchodním obratem nejméně 20 milionů jünů (asi 66 milionů Kč) činily 4,22 bilionu jüanů (asi 14 bilionů Kč), což je o 45,5 procenta více než v roce 2019, který předcházel covidové pandemii.

To znamenalo, že dvouletý – 2020 a 2021 – průměrný meziroční růst zisku v první polovině roku činil 20,6 procenta, ukázaly údaje NBS.

Zisky společností zabývajících se těžbou a dodávkami surovin se meziročně zvýšily 1,33krát, respektive 1,83krát.

Tyto dva typy společností dohromady přispěly k 58,9 procenta celkového růstu průmyslového zisku v daném období.

„Jak národní ekonomika v první polovině roku stabilně rostla se zdravou dynamikou, poptávka po průmyslové produkci se nadále zotavovala. Proto velké podniky zaznamenaly pokračující zlepšování provozu a rychlý růst zisků,“ řekl Zhu Hong, hlavní statistik NSÚ.

Zhu však zdůraznil, že nerovnováha stále existuje. Růst zisku malých a mikropodniků zaostává za růstem středních a velkých podniků, zatímco růst zisku soukromých firem je také nižší než u velkých průmyslových podniků.

„Ceny komodit se nadále drží na vysoké úrovni, což stačí pro ziskovost podniků. Existují však nedostatky v dodavatelském řetězci celého průmyslu,“ řekl.

V přímém přenosu na konferenci v Čchang-ša (Changsha) v provincii Chu-nan (Hunan) v úterý místopředseda vlády Liu He zdůraznil význam malých a středních společností pro dosažení ekonomického růstu země.

Liu řekl, že čínská ekonomika bude v dobrém stavu, pokud malé a střední podniky zůstanou zdravé. V ekonomických kruzích se uznává, že pokud se daří malým a středním podnikům, pak si celá ekonomika udrží dynamiku. Čína tedy bude pevně podporovat rozvoj malých a středních podniků.

Shi Yinghua, ředitel Výzkumného centra pro makroekonomiku, které je součástí Čínské akademie fiskálních věd, uvedl, že menší podniky se stávají zranitelnějšími, protože čelí vnějším tlakům, jako je současný růst cen komodit, a proto je zapotřebí cílenější úsilí o snížení rizik v nadcházejících měsících.

„Mezi malými a středními podniky došlo v červnu k mírnému zlepšení investičního apetitu, i když stále zůstává pod úrovní před pandemií. Ukazuje se také pokračující zdrženlivost v touze po expanzi podnikání, což naznačuje, že podniky neočekávají růst poptávky,“ řekl Shen Lan, ekonom společnosti Standard Chartered China.

„V mezinárodním měřítku působí na zámořské objednávky čínských malých a středních podniků stále ještě koronavirus, tempo poklesu se však zpomalilo,“ řekla.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *