Ukončení absolutní chudoby v Číně podporuje celosvětový rozvoj podporující začlenění

Čína přinesla historické řešení problému absolutní chudoby a uskutečnila svůj první cíl století – budování středně prosperující společnosti ve všech ohledech.

Tyto úspěchy představují klíčový milník pro nejlidnatější zemi světa na cestě k národnímu oživení.

Pozorovatelé tvrdí, že odstranění absolutní chudoby pod vedením Komunistické strany Číny (KSČ) má nejen velký význam pro vlastní rozvoj Číny, ale také silný impulz k rozvoji podporujícímu začlenění po celém světě.

V mnoha částech světa se rozdíly v rozvoji zvětšují. Globální extrémní chudoba v roce 2020 poprvé za více než 20 let vzrostla, protože pandemie covid-19 negativně spojuje síly konfliktů a změny klimatu, které zpomalují pokrok při snižování chudoby. Snižování chudoby a podpora inkluzivního rozvoje se stávají pro všechny země stále naléhavějším úkolem.

KSČ zdůraznila, že na cestě ke středně prosperující společnosti by nikdo neměl zůstat pozadu. V posledních osmi letech se Čína zaměřila na oblasti extrémní chudoby a do konce roku 2020 pozvedla z chudoby 98,99 milionu chudých obyvatel venkova.

Christine Bierre, odbornice z Schiller France Institute, uvedla, že čínský úspěch vymýcení absolutní chudoby je „skutečným zázrakem“.

„Současné dosažení zmírnění chudoby v Číně je obrovské a je to něco, za co musí vnější svět dát Číně uznání,“ řekl Kerry Brown, profesor čínských studií na King’s College v Londýně.

Dodal, že Čína je klíčovým přispěvatelem ke globálnímu zlepšení úrovně gramotnosti, poklesu úrovně podvýživy a chudoby, zlepšení přístupu k čisté vodě a celkovému zvýšení základního blahobytu člověka.

Čína je domovem téměř pětiny světové populace. Její úplné vymýcení extrémní chudoby – první cíl Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 – 10 let před plánovaným termínem je milníkem v historii čínského národa a v historii lidstva, což významně přispívá ke globálnímu zmírnění chudoby.

Jelikož Čína bojuje s chudobou doma, její zkušenosti se zmírňováním chudoby a inkluzivním rozvojem se staly zdrojem inspirace pro rozvojové země po celém světě.

V posledních letech přitáhla zkušenost „snižování chudoby“ v „čínském stylu“ celosvětovou pozornost, jako je cílené zmírňování chudoby a venkovský elektronický obchod, který podle Světové banky ukazuje sílu digitálních technologií při snižování chudoby a inkluzivním rozvoji.

„V boji za zmírnění chudoby Čína zřídila speciální agentury pro zmírnění chudoby, identifikované standardy chudoby a kodifikované implementační cíle,“ uvedl keňský vědec v oblasti mezinárodních vztahů Cavince Adhere.

„To umožnilo účinné sledování a hodnocení pokroku, který vedl k porážce extrémní chudoby, i když Čína bojovala s pandemií covid-19,“ uvedl.

Globální význam zmírnění chudoby v Číně spočívá ve skutečnosti, že země poskytla světu praktické a proveditelné strategie a řešení snižování chudoby, uvedl B. R. Deepak, indický sinolog a profesor univerzity Jawaharlal Nehru se sídlem v Dillí.

„Čína pomohla při budování kapacit v rozvojových a nejméně rozvinutých zemích sdílením svých zkušeností, poskytováním finančních prostředků a přispíváním k růstu a udržitelnému rozvoji,“ řekl Deepak společnosti Xinhua.

Odstranění absolutní chudoby v Číně také demonstruje koncepci inkluzivního rozvoje.

Podle Rominy Sudakové, výzkumné pracovnice Čínsko-argentinské výzkumné skupiny na Národní univerzitě v Rosariu v Argentině, budování čínské středně prosperující společnosti ve všech ohledech odráží myšlenku, že v boji proti chudobě nebude nikdo pozadu.

Francis Semwaza, analytik sociálních věcí se sídlem v obchodním hlavním městě Tanzanie Dar es Salaam, uvedl, že úspěchy Číny v ukončení absolutní chudoby a vytvoření středně prosperující společnosti ve všech ohledech odrážejí účel KSČ sloužit lidem z celého srdce a že cíl zmírnění chudoby v Číně má vždy sloužit lidem.

„Budování čínské středně prosperující společnosti ve všech ohledech plně ukazuje, že národ je složen z lidí a lidé jsou pro národ vše, na čem záleží,“ uvedl Bambang Suryonochairman z indonézského studijního centra Asia Innovation. „Svět jasně vidí, že Čína usiluje o inkluzivní rozvoj.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *