Světové mírové fórum vyzývá k podpoře multilateralismu

Světoví vědci, bývalí vyšší úředníci ze zemí a mezinárodních organizací a diplomaté vyzvali k prosazování a praktikování multilateralismu během právě uzavřeného 9. světového mírového fóra (WPF).

Dvoudenní fórum na téma „Mezinárodní spolupráce v oblasti bezpečnosti v období po pandemii: podpora a praktikování multilateralismu“ se konalo ve dnech 3. až 4. července na univerzitě Tsinghua v Pekingu.

„Proč se multilateralismus stává horkým tématem panelistů, řečníků a publika? Je to proto, že si lidé uvědomili, že multilaterální spolupráce byla přerušena covid-19,“ řekl Yan Xuetong, generální tajemník WPF a ředitel Institutu moderních mezinárodních vztahů na univerzitě Tsinghua.

Herman Van Rompuy, bývalý předseda Evropské rady, který se fóra zúčastnil prostřednictvím videoodkazu, uvedl, že světový řád musí být založen na důvěře, která dnes velmi chybí.

„Dokud nebude obnovena důvěra, nebude ve skutečnosti obnoven ani multilateralismus založený na pravidlech, která všichni respektují. Musíme se naučit žít s rozdíly mezi zeměmi,“ uvedl.

Surakiart Sathirathai, bývalý místopředseda vlády Thajska, uvedl, že věří, že konstruktivní zapojení hlavních mocností do regionálních organizací může pomoci otevřít nové cesty pro mnohostrannou spolupráci.

„Čína podporuje mnohostrannou spolupráci, jako je pořádání virtuálních konferencí s vůdci a ministry regionálních uskupení, které nabízejí lékařskou a ekonomickou pomoc během pandemie,“ uvedl.

„Jak bylo vidět během pandemie covid-19, regionální organizace se ukázaly být základem mnohostranné spolupráce. Musíme proto nadále podporovat otevřenou a inkluzivní regionální spolupráci ve všech oblastech,“ dodal.

Ban Ki-moon, bývalý generální tajemník Organizace spojených národů (OSN), zopakoval svou výzvu, aby všechny národy zdvojnásobily své úsilí při zvyšování spolupráce a partnerství při očkování světa. Vyzval také k dosažení cílů udržitelného rozvoje OSN a řešení změny klimatu.

„Naše mnohostranné zotavení z této pandemie a jejích sekundárních dopadů se musí zaměřit na změnu klimatu a nerovnost, aby nás vedlo k udržitelnější, inkluzivnější a odolnější budoucnosti,“ uvedl.

Účastníci fóra zopakovali multilateralismus i v boji proti změně klimatu.

„Změna klimatu a zhoršování životního prostředí jsou další oblastí, kde je naléhavě a zásadně nutná mezinárodní spolupráce,“ uvedl Surakiart Sathirathai.

S vědomím, že Evropská unie (EU) dala právní základ cíli nulových emisí do roku 2050, Herman Van Rompuy uvedl, že jak EU, se svým systémem obchodování s emisemi a dalšími nástroji, tak i členské státy jsou plně zapojeny při provádění tohoto cíle.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *