Řečtí producenti ryb hledí na čínský trh

Čtyři desetiletí po zavedení akvakultury v Řecku je tato země nyní lídrem na trhu chovu ryb v Evropské unii (EU) a aktivně prozkoumává příležitosti k prodeji svých produktů rybolovu v Číně, uvedl Yannis Pelekanakis, manažer pro evropské záležitosti řecké akvakultury Organizace producentů (HAPO).

„Pokud jde o celkovou produkci akvakultury (mušle a ryby), řadí se Řecko na čtvrté místo v EU podle objemu a druhé podle hodnoty,“ uvedl Pelekanakis v nedávném rozhovoru pro společnost Xinhua s odvoláním na údaje zveřejněné Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

„Pokud jde o chov ryb – zejména (mořského) okouna obecného a (mořského) cejna – je Řecko na prvním místě z hlediska objemu i hodnoty, protože představuje přibližně 60 procent všech druhů okounů a cejnů vyprodukovaných v EU,“ řekl.

Chov ryb je jednou z hlavních akvakulturních činností v Řecku. V současné době existuje v celé zemi 60 různých společností, převážně rodinných malých a středních podniků, které v celé zemi provozují asi 300 rybích farem.

V posledních letech se v Řecku ročně vyprodukuje 110–120 000 tun okounů a cejnů. V loňském roce přes šok z pandemie covid-19 dosáhla produkce 120 000 tun v hodnotě 545 milionů eur (14 miliard Kč) a očekává se, že tato čísla v příštích letech porostou.

Podle Pelekanakise se očekává, že HAPO dosáhne do konce roku 2030 170 000 tun.

Společnost HAPO, založená v roce 2016, má v současné době 23 členů, jejichž produkce představuje asi 85 procent celkové produkce chovu ryb v Řecku. Mezi hlavní cíle organizace patří vytvoření a podpora národní identity pro řecké produkty akvakultury na základě jejich vynikající kvality a konkurenčních výhod, poznamenal.

Řečtí producenti okounů a cejnů prodávají hlavně v EU, ale také v USA, na Středním východě a v Asii.

„Ročně je téměř 80 procent naší produkce exportováno do 42 zemí a zbývajících 20 procent je prodáno v Řecku. V roce 2020 jsme vyvezli přibližně 92 000 tun okounů a cejnů v hodnotě přibližně 462 milionů eur (asi 12 miliard Kč),“ uvedl Pelekanakis.

Řečtí dodavatelé mořských plodů jsou připraveni prozkoumat vyhlídky na zvýšení jejich prodeje v Číně. V současné době tam prodávají jen malé množství cejnů.

Věnují velkou pozornost Číně, protože je dominantním hráčem, producentem, spotřebitelem a obchodníkem s produkty rybolovu, uvedl Pelekanakis.

„Je to obrovský trh a věříme, že existuje příležitost, kterou bychom rádi prozkoumali,“ řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *