Po 30 letech posilují Čína a země ASEAN regionální spolupráci

V roce 2021 si připomínáme 30. výročí navázání dialogu mezi Čínou a Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Bylo dosaženo trvalé vzájemně prospěšné spolupráce ve prospěch více než 2 miliard lidí v 11 zemích.

Po třicet let slouží tyto silné vazby jako důležitý pilíř regionálního míru a prosperity.

Oficiální statistiky ukazují, že objem dvoustranného obchodu mezi Čínou a sdružením ASEAN činil v roce 1991 pouze 7,96 miliardy amerických dolarů (asi 174 miliardy Kč), zatímco v roce 2020 tento počet uprostřed celosvětové pandemie vzrostl na 684,6 miliardy amerických dolarů (asi 14,9 bilionu Kč), protože obě strany se staly vzájemně největšími obchodními partnery.

Jihočínská autonomní oblast Kuang-si Čuang (Guangxi Zhuang) se stala dveřmi pro země ASEAN, která je poháněná ekonomickou zónou Beibuského zálivu a slouží jako nejbližší námořní cesta ze západní Číny do zemí ASEAN. Ekonomická zóna byla v roce 2008 ústřední čínskou vládou zahrnuta do národní rozvojové strategie.

V letech 2004 a 2006 byly zahájeny dva hlavní mechanismy, China-ASEAN Expo a Pan-Beibu Gulf Economic Cooperation Forum, na podporu otevření Kuang-si pro země sdružení ASEAN.

Díky výhodám těchto dvou platforem navázala oblast Kuang-si přátelské vztahy s více než 50 městy ASEAN, posílila svou obchodní a hospodářskou spolupráci s těmito regiony a podporovala mezilidské výměny.

Kuang-si rovněž podporuje výstavbu platforem služeb dodavatelského řetězce pro volně ložené komodity, posiluje svou roli hlavní dovozní základny komodit ASEAN v jihozápadní Číně a podporuje nové formy zahraničního obchodu, jako je přeshraniční elektronický obchod, uvedl Yang Chunting, stranický tajemník regionálního ministerstva obchodu.

Od vypuknutí covid-19 prohloubily Čína a ASEAN spolupráci v boji proti pandemii, podpoře hospodářských a kulturních výměn a posílení zahraničního obchodu.

V první polovině roku 2021 dosáhl objem obchodu mezi Čínou a ASEAN 2,66 bilionu jüanů (asi 9 bilionů Kč), což představuje meziroční nárůst o 27,8 procenta.

Podle údajů zveřejněných čínským ministerstvem obchodu loni vzrostly přímé čínské investice do sdružení ASEAN o 52,1 procenta oproti předchozímu roku.

Investoři z ASEAN se hrnou do Číny kvůli stabilnímu hospodářskému oživení a novému paradigmatu „dvojího oběhu“. V prvních šesti měsících vzrostly přímé investice z ASEAN do Číny meziročně o 50,7 procenta.

Objevují se nové obchodní modely, které přispívají k prosperujícím obchodním a ekonomickým aktivitám. Společnosti v Kuang-si spojily ruce se společností Alibaba, přední platformou elektronického obchodování v zemi, za účelem podpory přeshraničního průmyslového řetězce Čína-ASEAN.

Jariya Unthong, učitelka z univerzity v Kuang-si z Thajska, žije v Nan-ningu (Nanning), hlavním městě Kuang-si, více než deset let. Běžně byla zvána k online prodeji produktů lidem v Thajsku.

„Od epidemie si více zákazníků v Thajsku zvyklo na online nakupování a naše aplikace jim nabízí kvalitní produkty pouhým kliknutím na telefon,“ uvedla.

Jako obchodní partneři se širokými a pevnými vazbami spolupracují Čína a ASEAN na překonání obtíží, které představuje epidemie covid-19.

23. března dorazil do Phnompenhu, hlavního města Kambodže, tým složený ze sedmi lékařských odborníků z Kuang-si, spolu s tunami zdravotnického materiálu včetně ventilátorů, lékařských masek a testovacích souprav, aby pomohl zemi bojovat proti pandemii. Byl jedním z mnoha čínských lékařských týmů vyslaných do zemí ASEAN pro prevenci a kontrolu covid-19.

Pokud jde o nový výchozí bod, čínsko-aseánské vztahy začínají novou kapitolu, která vytvoří vyšší úroveň strategického partnerství, uvedl Zhai Kun, profesor mezinárodních studií na Pekingské univerzitě.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *