Kdo se bojí sondy Fort Detrick?

O víkendu byla hacknuta mezinárodní online petice vyzývající k vyšetřování americké vojenské laboratoře a možného původu covid-19. Hackeři měli údajně sídlo v USA.

Fort Detrick v Marylandu je centrem amerického výzkumu biologických válek. Je to jen jedna ze stovek takových laboratoří infekčních chorob, které se nacházejí po celých Spojených státech. Během studené války byl Fort Detrick hlavním místem pro experimenty se smrtícími patogeny včetně virů způsobujících smrtící chřipku.

V roce 2001, kdy se věří, že nespokojený badatel zabil pět lidí zasláním smrtících spór antraxu, byl původcem smrtícího materiálu Fort Detrick.

Síť tajných laboratoří biologických zbraní v USA je však také nechvalně proslulá porušováním bezpečnosti a nehodami. V srpnu 2019 byl Fort Detrick na několik měsíců náhle odstaven, když selhal proces dekontaminace odpadních vod.

Není nerozumné požadovat vyšetřování postupů a záznamů ve středisku Maryland, aby se zjistilo, zda to má nějakou souvislost s pandemií covid-19, která dosud zabila více než čtyři miliony lidí na celém světě a více než 600 000 jen v USA.

Američtí politici a média samozřejmě odmítají odvolání jako „dezinformaci“, kterou uvádějí Rusko a Čína. Američané obvinili Čínu jako původce pandemie poté, co byly ve městě Wu-chan (Wuhan) na konci roku 2019 zjištěny první případy covid-19. Ještě zlověstnější je, že wuhanský virologický institut byl považován za zdroj viru, přestože mezinárodní průzkum Světové zdravotnické organizace dospěl k závěru, že takové uvolnění je „extrémně nepravděpodobné“.

Vědecký konsenzus tvrdí, že virus se vyvinul přirozeně a byl s největší pravděpodobností přenesen na člověka ze zvířat.

Americký prezident Joe Biden dal důvěryhodnost konspirační teorii, kterou rozpoutal jeho předchůdce Donald Trump, že původem viru covid-19 byla wuhanská laboratoř. Biden pověřil své zpravodajské agentury, aby se na tvrzení zaměřily. Příští měsíc mají podat zprávu o svých zjištěních. Washington vytýká Číně, že není transparentní ohledně své laboratoře, a požaduje, aby Peking otevřel své zařízení k inspekci. Američané tvrdí, že Čína nebyla plně otevřená vyšetřovatelům WHO, kteří vyčistili laboratoř jako původ viru.

Ale tu hru mohou hrát dva. Pokud Američané obviňují Čínu a požadují vyšetřování tajných laboratoří, proč by nemohla Čína v USA vyrovnat totéž?

Stále není známo, kde pandemie covid-19 vznikla. Může to trvat roky, než se to určí. Co však určitě brání odpovědi, je politizace této nemoci. Washington ji používá k rozmazávání Číny a zároveň pokrytecky potlačuje jakékoli otázky týkající se jejího vlastního chování.

Počáteční případy covid-19 byly zjištěny ve Wu-chanu (Wuhan). Kdo ale má říci, že případy mohly existovat i jinde, ale v jiných zemích prostě nebyly odhaleny a hlášeny? V USA došlo k bezprecedentnímu nárůstu úmrtí na chřipku v roce 2019 před případy Wu-chan (Wuhan). Byly některé z těchto chyb diagnostikovány jako chřipka místo covid-19?

Fort Detrick má notoricky známou historii bezpečnostních selhání. Funguje na širokou škálu patogenů biologického boje s malým veřejným dohledem. A byla uzavřena v polovině roku 2019 z důvodů, které nejsou veřejnosti známy.

Je proto rozumné, aby Čína požadovala sondu do amerického zařízení. Nejde jen o „kontrapropagandu“, která má obrátit stůl nad americkými spekulacemi o wuhanském institutu. Existují empirické důvody pro podezření, že Fort Detrick může mít roli ve vzniku pandemie.

Začátkem tohoto měsíce byla v Číně zahájena online petice požadující, aby WHO zahájila vyšetřování Fort Detrick. Když byl o víkendu hacknut online web, shromáždilo se přes 10 milionů podpisů. Petici podle všeho bránil její systém kybernetické bezpečnosti a funguje dál.

Podle čínských zpráv bylo zjištěno, že hackeři mají adresy počítačových serverů v USA. Pokud se to potvrdí, podezření kolem temných praktik ve Fort Detricku nabývají na intenzitě. Vypadá to, že se Američané bojí povolit sondu na místo, přestože vznášejí obviňování a požadavky na Čínu kvůli choulostivým tvrzením o Wu-chanu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *