Čínská výroba zůstává v červnu v expanzní zóně

Čínská výrobní aktivita v červnu roste již 16. měsíc po sobě, ale pomalejším tempem vzhledem k nedostatku čipů a napájecích zdrojů a menšímu oživení po covid-19 v určitých oblastech, ukázaly oficiální údaje.

Index nákupních manažerů (PMI) pro čínský zpracovatelský sektor se tento měsíc dostal na 50,9, což je mírný pokles z 51 v květnu, uvedly ve středu údaje z Národního statistického úřadu (NBS).

Hodnoty nad 50 znamenají expanzi, zatímco hodnoty po 50 odrážejí kontrakci.

Čínský výrobní sektor neustále stabilně rostl s PMI trvale v expanzní zóně, uvedl senior statistik NBS Zhao Qinghe.

Subindex pro produkci činil 51,9, což je o 0,8 procentního bodu méně než v předchozím měsíci, což naznačuje zpomalení růstu produkce.

Zhao přisuzuje pokles výroby v některých společnostech omezujícím faktorům, jako je nedostatek čipů, nedostatečná dodávka uhlí a energie a údržba zařízení.

„Produkční a objednávkové indexy výrobců vozidel se uzavírají na dva měsíce,“ uvedl Zhao a dodal, že faktory včetně nedostatku čipů mají negativní dopad na rozvoj průmyslu.

Navzdory červnovému zpomalení PMI společnost Nomura Securities uvedla, že ukazatele PMI v zemi jsou ve druhém čtvrtletí roku stále solidní, což ukazuje na odolnost čínské ekonomiky.

Světová banka ve své nejnovější zprávě poznamenala, že čínské oživení se rozšířilo, a předpokládá, že čínský ekonomický růst v roce 2021 dosáhne 8,5 procenta.

Růst nových objednávek se zrychlil, přičemž subindex nových objednávek se v červnu zvýšil o 0,2 procentního bodu na 51,5, což ukazuje, že domácí poptávka ve zpracovatelském sektoru nadále roste.

Na základě poptávky na trhu a kampaní na podporu spotřeby v polovině roku vzrostl PMI pro výrobu spotřebního zboží na nejvyšší bod za téměř pět měsíců.

Subindex červnového PMI ukázal, že rychlý růst cen některých surovin v Číně byl zpočátku omezen.

Index nákupních cen hlavních surovin se tento měsíc snížil na 61,2, což je o 11,6 procentního bodu méně než v květnu, protože Čína přijala řadu opatření, aby zajistila dodávky surovin a stabilizovala ceny.

Nomura očekává, že se výrobní PMI v červenci opět zvýší vzhledem k uvolnění zadržované poptávky po omezení epidemií a oživení některých přístavů v jižní Číně.

Středeční údaje také ukázaly, že PMI pro čínský nevýrobní sektor v červnu dosáhl 53,5, což je pokles z 55,2 v květnu.

Zhao uvedl, že epidemické situace v některých částech země mají dopad na sektor služeb, ale hodnoty v zóně expanze stále ukazují na neustálé oživování obchodních aktivit v tomto sektoru.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *