Čínská podpora pomáhá pákistánským dětem lépe se vzdělávat

Sharafat Afridi, otec tří dcer v okrese Khyber v pákistánské severozápadní provincii Khyber Pakhtunkhwa, netrpělivě očekává dokončení 50 škol, které čínská vláda daruje dětem v jeho okrese, aby se znovu začaly vzdělávat a mohly se vrátit do školy.

Okres Khyber je součástí někdejší kmenové oblasti sužované terorismem v zemi, která trpěla hrozbou terorismu více než deset let, dokud se situace v posledních letech nezlepšila.

Špatná bezpečnost v provincii si vybrala daň na vzdělávacím systému a mnoho dětí v této oblasti buď nedostává kvalitní vzdělání, nebo kvůli nedostatku vzdělávacích institucí do školy nechodí.

„Terorismus nás zasáhl opravdu tvrdě, ztratili jsme podnikání a mír, ale nejvíce utrpělo vzdělání mých dcer. Moje nejstarší dvě dcery chodily v roce 2015 do základní školy a jednoho rána, když šly do školy, budova už tam nebyla, protože ji odstřelili ozbrojenci,“ řekl Afridi společnosti Xinhua.

Řekl však, že jeho dcery, které neztratily naději tím, že se dočasně učily doma, později navštěvovaly školu daleko od svého domu bez ohledu na potíže a drsné povětrnostní podmínky v zimě.

„Moje nejmladší dcera je nyní ve školním věku a brzy začne chodit do školy. Jsme tak šťastní, že bude moci studovat v nové škole postavené poblíž mého domova.“

Podle údajů shromážděných provinční vládou bylo od roku 2015 napadeno přes 1000 dívčích škol, z nichž 555 bylo zcela zničeno.

V rozhovoru se společností Xinhua uvedl Muhammad Humayun, subdivizní důstojník v okrese Khyber, že vláda obnovila 895 poškozených škol a některé školy stavěné s čínskou podporou zahrnují i ​​ty dříve zničené.

„V této oblasti neexistují dobré školy. Dostupné školy jsou velmi malé, mají dvě třídy pro základní část a ne více než čtyři pro střední část. Jsou daleko od sebe a jsou přeplněné studenty,“ řekl.

Školy budované s čínskou podporou jsou větší a lepší, řekl Humayun. „Většina nových škol má šest místností pro základní a deset pro střední část, což poskytuje příjemné prostředí pro děti, které od narození v tomto regionu zažily jen nepokoje, ale nyní mohou klidně dýchat a získávat kvalitní vzdělání.“

Muhammad Rafique Tahir, společný výchovný poradce na ministerstvu federálního vzdělávání a odborného vzdělávání, řekl: „Počet mimoškolních dětí se v kmenových oblastech zvyšuje kvůli nedostupnosti škol“, přičemž poznamenává, že dar čínské vlády je velká pomoc pákistánské vládě a velký dar lidem z kmenové oblasti.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *