Boj proti změně klimatu otevírá nové možnosti spolupráce mezi Čínou a EU

Několik automatizovaných elektrických nákladních vozidel, která se pohybují mezi stanicemi v montážní hale výrobní základny v čínsko-francouzském ekologickém parku v Čcheng-tu (Chengdu), přepravuje materiály uspořádaným a efektivním způsobem, což umožňuje zcela novému vozu sjet z výrobní linky za méně než 20 hodin.

Ekologický park, který je domovem výrobní základny společnosti Dongfeng Peugeot Citroen Automobile Company Ltd. (DPCA), je projektem spolupráce mezi Čínou a řadou evropských zemí. Tento projekt byl slavnostně otevřen v roce 2017 a jeho cílem je vyniknout v oblasti inteligentní dopravy, inteligentní energie, výroby špičkových zařízení, úspor energie a ochrany životního prostředí.

„Zavedením nejnovější technologie z Francie jsme nyní schopni snížit emise těkavých organických sloučenin při nástřiku tmelů a učinit proces lakování ekologičtějším a energeticky úspornějším,“ řekl zástupce DPCA Xu Changyu.

Podle něj bylo celé řízení procesů v závodě DPCA v Čcheng-tu navrženo tak, aby podporovalo nízkouhlíkové hospodářství a ochranu životního prostředí, a praktické zkušenosti závodu byly velmi oceněny a sdíleny jeho francouzskou mateřskou firmou Groupe PSA.

Po stanovení ambiciózních cílů v oblasti klimatu a vypracování rozsáhlých plánů na omezení emisí skleníkových plynů zůstává Čína i Evropská unie (EU) na cestě k udržitelnému rozvoji, a tím k utváření zelené budoucnosti, která otevírá nové pohledy na dvoustrannou spolupráci.

PEVNÉ ODHODLÁNÍ

Jako aktivní hráči v boji proti změně klimatu v mnohonárodním rámci sdílejí Čína a EU pevné odhodlání snížit emise skleníkových plynů.

Čína oznámila, že bude usilovat o dosažení maxima emisí oxidu uhličitého do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2060, zatímco EU si klade za cíl stát se do roku 2050 klimaticky neutrální a do roku 2030 snížit čisté emise nejméně o 55 procent ve srovnání s úrovněmi z roku 1990.

Kromě toho Čína do svého celkového plánu ekologické ochrany zahrnula špičkové hodnoty uhlíku a uhlíkovou neutralitu a všestranně podpořila rozvoj oběhového hospodářství se zelenou a nízkouhlíkovou energií, což dláždí cestu největší rozvojové zemi k dokončení nejdramatičtějšího snížení intenzity emisí uhlíku na světě.

Čína je připravena spolupracovat s Evropou na zajištění pozitivních výsledků na 15. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti a na 26. zasedání konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, řekl začátkem tohoto měsíce čínský prezident Xi Jinping během virtuálního summitu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

EU rovněž představila ambiciózní politiky v oblasti klimatu, zejména evropský Green Deal – balíček opatření pro snižování emisí skleníkových plynů a pro investice do špičkového výzkumu a inovací až po ochranu přírodního prostředí.

„Změna klimatu a přechod k ekologičtějšímu a udržitelnějšímu růstu jsou určitě klíčové oblasti, ve kterých může čínsko-evropská spolupráce změnit budoucnost planety,“ řekl Xu Haifeng, předseda Bank of China (Luxembourg) SA a Čínské obchodní komory pro EU, na virtuálním summitu o zelené ekonomické spolupráci a rozvoji mezi Čínou a EU, který se konal začátkem července.

PRAGMATICKÝ PŘÍSTUP

Vzhledem k tomu, že dvoustranná spolupráce v oblasti e-mobility, nových energií a zelených financí nabývá na síle, mají Čína a Evropa významné příležitosti pragmatickým způsobem posílit své vzájemné vztahy.

Ve skutečnosti se objem přeshraničních investic mezi Čínou a Evropou do zelených technologických projektů neustále zvyšuje.

Na konci června oznámila společnost Envision AESC, bateriová odnož globální zelené technologické společnosti Envision Group se sídlem v Šanghaji, svůj záměr vybudovat továrnu na baterie ve druhém největším francouzském závodě automobilky Renault v závodě ElectriCity Renault v Douai v severní Francii.

Podle Envision AESC dosáhne továrna, která je první digitalizovanou a nízkouhlíkovou továrnou na baterie ve Francii, do roku 2030 kapacity 24 GWh.

Macron uvítal příchod skupiny Envision do Francie. „S investicí dvou miliard eur (asi 50 miliard Kč) ze strany skupiny Envision se závod stane jedním z největších výrobců baterií v Evropě,“ uvedla Macronova kancelář s tím, že to je dobrá zpráva pro zaměstnanost v regionu Hauts-de-France, protože do roku 2024 bude nově vytvořeno 1000 pracovních míst.

Podobně se společnost Shanghai Electric Power Company zaměřila na budování projektů zelené energie na Maltě a v Černé Hoře s cílem podporovat spolupráci v oblasti zelené a nízkouhlíkové energie mezi Čínou a EU.

Společnost je v procesu přeměny Goza na Maltě na pilotní „ostrov s nulovým obsahem uhlíku“. Tento projekt bude integrovat větrnou energii, sluneční energii, skladování energie, vodík a komplexní inteligentní energii.

Seres, divize elektrických vozidel (EV) čínské společnosti Chongqing Sokon Industry Group (Sokon), patří mezi čínské výrobce EV, kteří zkoumají evropský trh a rozšiřují spolupráci s evropskými partnery.

EV společnosti Sokon již vstoupily na 12 zahraničních trhů, včetně Německa, Španělska, Francie a Itálie, což přispívá k místnímu úsilí o dosažení uhlíkové neutrality, řekl Wan Zhijun, zástupce generálního ředitele Chongqing Sokon Motor Imp. & Exp. Co., Ltd., společnosti Xinhua.

Mezitím je výměna technických a regulačních zkušeností v oblasti zeleného rozvoje mezi Čínou a Evropou stále intenzivnější.

Například partnerství UNEP DTU, které je spoluprací Programu OSN pro životní prostředí, Technické univerzity v Dánsku a dánské rozvojové agentury Candia, již několik let pracuje přímo s čínskými městy na vývoji a implementaci ekologických řešení pro dálkové vytápění.

1. července podepsala Dánská energetická agentura a partnerství UNEP DTU, dohodu o strategické spolupráci, která má usnadnit výměnu technických a regulačních znalostí a zkušeností s vybranými zeměmi včetně Číny.

„Touto novou iniciativou posílíme společné myšlení a spojíme síly,“ řekl Kristoffer Bottzauw, generální ředitel Dánské energetické agentury.

„Tímto způsobem můžeme stimulovat strategický přístup ve spolupráci s Čínou a podporovat transformaci čínského energetického systému ve prospěch nás všech,“ řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *