Zpráva MMF znovu potvrzuje pozici Hongkongu jako globálního finančního centra

Vláda čínské zvláštní správní oblasti Hongkongu (HKSAR) ve středu uvítala zprávu Mezinárodního měnového fondu (MMF), která potvrzuje pozici Hongkongu jako mezinárodního finančního centra s pevným finančním systémem a zdravými makroekonomickými a obezřetnostními politikami.

Podle ve středu vydané zprávy poukázal MMF na to, že přísné zátěžové testy ukázaly, že finanční systém Hongkongu zůstává odolný i v extrémně stresových scénářích.

Makroekonomická a obezřetnostní politika Hongkongu poskytuje důležité rezervy pro zvládnutí současného zpomalení ekonomiky a budoucích šoků a propojený směnný systém nadále podporuje finanční stabilitu, uvádí se ve zprávě.

Pro podporu rozvoje finančního sektoru jsou zavedeny také důkladné rámce politiky v oblasti regulace a dohledu a podle zprávy je dobře zaveden institucionální rámec pro monitorování a dohled nad systémovým rizikem.

MMF uznal, že Hongkong je významným mezinárodním finančním centrem s jedním z největších finančních sektorů na světě.

Zpráva uvádí, že aktiva bankovního systému v Hongkongu, která odpovídají přibližně 9,5násobku hrubého domácího produktu, a spravované bohatství dosahující 10násobku HDP z roku 2019 z něj dělají jednu z největších burz na světě, s jedním z největších sektorů životního pojištění a největším devizovým swapovým trhem v Asii.

Finanční tajemník vlády HKSAR Paul Chan uvedl, že vláda zprávu MMF vítá.

„Pozitivní hodnocení našeho finančního systému je jasným uznáním dlouhodobého úsilí vlády o zajištění finanční stability,“ uvedl.

Chan slíbil pokračující úsilí o posílení hlavních sil Hongkongu, plné využití jeho jedinečných výhod a identifikaci nových oblastí růstu, aby byla zajištěna jeho dlouhodobá konkurenceschopnost a prosperita.

Mise MMF navštívila Hongkong v září 2019 a v únoru a březnu 2021 uskutečnila virtuální misi za účelem diskuse s vládními orgány, finančními regulačními orgány a hráči na trhu. Zpráva byla posouzena a přijata Výkonnou radou MMF 21. května tohoto roku.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *