WHO schvaluje čínskou vakcínu Sinovac covid-19 pro nouzové použití

Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila vakcínu CoronaVac covid-19 vyvinutou čínskou farmaceutickou společností Sinovac pro nouzové použití.

S potěšením oznamuji, že vakcína Sinovac byla zařazena na seznam WHO pro nouzové použití (EUL) a byla uznána jako bezpečná, účinná a poskytující požadovanou kvalitu, uvedl v úterý na tiskové konferenci WHO její generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus.

V oficiální tiskové zprávě uvedla zástupkyně generálního ředitele WHO pro přístup ke zdravotním produktům Mariangela Simao: Svět zoufale potřebuje několik vakcín covid-19, aby vyřešil obrovskou nerovnost v jejich dostupnosti po celém světě.

Podle Strategické poradní skupiny WHO pro odborníky na očkování (SAGE) se přípravek Sinovac doporučuje u dospělých používat ve dvoudávkovém režimu s intervalem dvou až čtyř týdnů.

Výsledky účinnosti vakcíny ukázaly, že zabránila závažnému průběhu nemoci covid-19 a hospitalizaci u 100 procent studované populace.

Jelikož se klinických studií účastnilo jen málo lidí starších 60 let, SAGE uvedla, že v této věkové skupině nelze účinnost přípravku Sinovac hodnotit.

Neexistuje žádný důvod domnívat se, že vakcína má odlišný bezpečnostní profil u starší a mladší populace, uvádí se v prohlášení WHO, které dodává, že SAGE nedoporučuje zavádět horní věkovou hranici, protože údaje shromážděné v mnoha zemích a podporující imunogenicitu naznačují, že vakcína může mít ochranný účinek i u starších osob.

Stejně jako u dříve schválených vakcín doporučuje WHO, aby země používající Sinovac ve starších věkových skupinách sledovaly její bezpečnost a účinnost.

Čína již učinila rozhodnutí darovat 10 milionů dávek vakcín covid-19 v rámci iniciativy COVAX, aby vyhověla naléhavým potřebám rozvojových zemí. Je to konkrétní krok k naplnění slibu, že z vakcíny učiní globální veřejné blaho.

Při projevu na 74. světovém zdravotnickém shromáždění, které právě skončilo, uvedl čínský delegát Yang Feng, zástupce ředitele úřadu pro reakci na zdravotní krizi, přidružený k Čínské národní zdravotní komisi:

„Čína věří, že celosvětová podpora spravedlivé distribuce a přístupu k vakcínám covid-19 je zásadní pro prevenci a kontrolu epidemie. Plníme svůj závazek dodávat vakcíny covid-19 jako veřejné zboží tím, že nabízíme lékařskou pomoc 80 zemím, exportujeme vakcíny do 43 zemí a dodáváme 300 milionů dávek vakcín do celého světa.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *