Tradiční oblečení hanfu je významným hitem mezi generací Z

Wei Fangbing na sobě měla při prohlídce starobylé městské zdi v Si-anu (Xi’an) dlouhou róbu s volnými rukávy a propracovanou výšivkou, a mohla tak snadno někomu připadat jako z dávných dob, kdyby u sebe neměla smartphone.

Wei, která pochází z provincie Liao-ning (Liaoning) na severovýchodě Číny, je oddaná hanfu, což je typ tradičního oděvu etnické skupiny Han. Brzy dvacetiletá si tento poutavý oděv pořídila ještě před cestou do Si-anu, historického města na severozápadě Číny, které je proslavené terakotovými válečníky.

„Na sociálních sítích jsem viděla, že mnoho lidí navštívilo Si-an v oděvu hanfu. Vypadají velmi nádherně,“ řekla. „Retro styl oblečení se k návštěvě Si-anu hodí obzvlášť dobře.“

Wei patří mezi rostoucí počet mladých fanoušků hanfu v Číně, kteří byli okouzleni jedinečným designem tradičního oblečení a s ním spojenou bohatou kulturou.

Podle zprávy čínské poradenské agentury iiMedia Research se počet nadšenců hanfu v zemi zvýšil z 2,04 milionu v roce 2018 na 6,89 milionu do konce letošního roku, přičemž více než 70 procent fanoušků je z generace Z, tedy ve věku 16 až 24 let.

Pokračující šílenství hanfu je snadno patrné. Pokud se vydáte do parků a turistických míst ve městech jako Si-an, Chang-čou (Hangzhou) a Nan-ťing (Nanjing), je pravděpodobné, že narazíte na lidi oblečené v hanfu, kteří si zde dělají selfie.

Chcete-li proniknout do této módy, některé turistické atrakce uspořádaly akce s tématem hanfu a nabídly slevy a prominutí vstupenky návštěvníkům oblečeným v hanfu.

V loňském roce prastaré město Si-tchang (Xitang) ve východočínské provincii Če-ťiang (Zhejiang) přilákalo během svého kulturního týdne hanfu přibližně 187 000 turistů včetně více než 86 000 návštěvníků oblečených v tradičním oděvu.

Zhu Keli, výzkumník Centra pro státní výzkum rozvoje, uvedl, že rostoucí popularita hanfu mezi čínskými mladými lidmi vyplývá z jejich rostoucího uznání tradiční kultury a jejich potřeby vyjádřit svou individualitu.

Nová ekonomika a platformy elektronického obchodování dále podnítily rozvoj mezery na trhu, uvedl Zhu.

Zpráva společnosti iiMedia Research předpověděla, že objem prodeje na čínském trhu hanfu tento rok překročí 10 miliard jüanů (asi 33 miliard Kč).

Rostoucí trh přitahuje stále rostoucí počet mladých podnikatelů milujících hanfu.

Dvacetisedmiletá Wu Qiuqiao vlastní obchod na Taobao, hlavní čínské online nákupní platformě, kde prodává hanfu speciálně navržené pro kočky. Wu otevřela obchod v roce 2019 poté, co opustila předchozí práci v Pekingu, aby mohla sledovat své skutečné zájmy – hanfu a kočky.

„Snažila jsem se udělat něco jiného a myšlenka hanfu pro kočky je tak originální a spojuje mé dva hlavní zájmy,“ řekla.

Nový nápad se ukázal jako velký úspěch. K dnešnímu dni obchod Wu získal více než 16 000 sledujících na Taobao, přičemž nejvyšší měsíční tržby dosáhly 70 000 jüanů (přes 230 tisíc Kč).

Wu uvedla, že její hlavní obavy při navrhování hanfu pro kočky spočívají v tom, jak udělat oblečení pro zvířata pohodlnějším a přitom zachovat původní styl hanfu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *