Spolupráce na Hedvábné stezce je zásadní pro globální hospodářské oživení v postpandemické éře

Pákistánský politický ekonom uvedl, že Čínou navrhovaná iniciativa Hedvábné stezky má zásadní význam pro celosvětové hospodářské oživení v postpandemické éře a pro budování společenství se sdílenou budoucností pro lidstvo prostřednictvím cesty spolupráce, jednoty a společného rozvoje.

„Posílené konstruktivní závazky založené na principu vzájemně prospěšné spolupráce jsou potřebou dneška k překonání výzev, které představuje stále zuřící pandemie, a k zajištění udržitelného globálního hospodářského oživení,“ řekl Shakeel Ahmad Ramay, ředitel Čínského studijního centra v Institutu politiky udržitelného rozvoje, v nedávném rozhovoru společnosti Xinhua.

Řekl, že Čína je pevně odhodlána podporovat Hedvábnou stezku pro společné dobro, což je patrné z nedávno konané konference na vysoké úrovni o spolupráci na Hedvábné stezce v asijsko-pacifickém regionu.

„Konference ukazuje odhodlání Číny ke globální spolupráci a udržitelnému oživení a rozvoji … Čína si zajistila podporu zemí Hedvábné stezky. Čína je ochotna poskytnout tržní, investiční a růstové příležitosti pro globální oživení,“ uvedl expert .

Ramay nazval Hedvábnou stezku proaktivním konstruktivním plánem ekonomické spolupráce a uvedl, že i přes globální narušení ekonomiky a celosvětové lockdowny Čína nezastavila iniciativu a nadále nalévá investice zejména do nejméně rozvinutých zemí.

Čína pokračovala v investování do programů Hedvábné stezky i v době, kdy svět procházel vážným ekonomickým propadem kvůli covid-19, což poskytlo řadě zemí včetně Pákistánu tolik potřebný prostor k nadechnutí.

Řekl, že projekty v rámci čínsko-pákistánského ekonomického koridoru (CPEC), důležitého pilotního projektu Hedvábné stezky, během pandemie covid-19 neustále postupovaly a dodal, že projekty tak pomohly vytvářet pracovní místa i v nejtěžších dobách.

Během pandemie posílily Pákistán a Čína spolupráci v oblasti zemědělství, vědy, technologie a energetiky. Práce na zvláštních ekonomických zónách v rámci CPEC jsou také v plném proudu, aby podpořily industrializaci v Pákistánu a podpořily národní ekonomiku, uvedl.

Ekonom uvedl, že Hedvábná stezka pomáhá překlenout mezeru v investování do infrastruktury na celém světě. „Svět čelí závažným výzvám, aby splnil investice do rozvoje infrastruktury, které mohou brzdit celosvětový ekonomický růst … v tomto kontextu pomáhají investice Hedvábné stezky zemím překlenout tuto propast.“

Ramay uvedl, že Čína se snaží globálně vytvářet nové ekonomické příležitosti, a dodal, že dohoda o regionálním komplexním hospodářském partnerství (RCEP) podepsaná mezi jejími 15 zúčastněnými zeměmi včetně Číny, zajistí světu solidní hospodářský růst.

Expert je přesvědčen, že globální ekonomické oživení není možné s mentalitou unilateralismu nebo přístupu „my sami na prvním místě“, jak je přijímají některé rozvinuté země.

„Bohaté země by měly pomáhat chudým zemím při zvládání pandemie včasným poskytováním vakcín, spojováním zdrojů a prací na hlubší integraci, což bude v konečném důsledku také příznivé pro rozvinutý svět vytvořením trhu s jejich produkty,“ uvedl Ramay.

Řekl, že vakcíny covid-19 by měly být prohlášeny za globální veřejné blaho v boji proti společnému nepříteli a Čína v tomto směru odhodlaně pracuje.

„Čína darovala vakcíny mnoha zemím a dodává vakcíny za zvýhodněné ceny, protože je to nejlepší nástroj proti smrtícímu viru… očkovaní lidé se mohou vrátit ke své práci a podílet se na ekonomické prosperitě,“ uvedl.

Ramay však uvedl, že i přes veškeré čínské úsilí několik takzvaných bohatých západních zemí vytváří pro Čínu překážky jako pozůstatek mentality studené války s nulovým součtem.

„Místo toho, aby se soustředily na nejnaléhavější výzvy, jako je covid-19 a světová ekonomika, usilují o nepodloženou kritiku a zaměřují se na to, jak ovládnout Čínu. Tyto země dokonce označily čínskou pomoc s očkováním potřebným zemím za očkovací diplomacii,“ uvedl.

Dodává, že Čína ignoruje veškerou negativní propagandu a vyvíjí veškeré úsilí, aby proměnila probíhající výzvy v příležitosti pro každého, aby byl vytvořen prosperující svět na principech udržitelného rozvoje.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *