Rozsah čínského trhu spotřebitelských úvěrů se v roce 2025 zdvojnásobí

Bilance čínských spotřebitelských úvěrů v užším smyslu se v roce 2025 zdvojnásobí z přibližně 15 bilionů jüanů (asi 50 bilionů Kč) na přibližně 29 bilionů jüanů (asi 96 bilionů Kč) a čínský trh spotřebitelských úvěrů se postupně posune ke standardizovanému a vyspělému obchodnímu modelu, uvádí zpráva, kterou nedávno zveřejnilo globální vedení poradenské společnosti McKinsey.

Čínské podnikání v oblasti spotřebitelského financování si od roku 2015 do roku 2019 udrželo průměrnou roční míru růstu přibližně 20 procent. V roce 2020 však čínský trh spotřebitelských úvěrů čelil třem hlavním výzvám, jako je snižování ziskových marží v prostředí nízkých úrokových sazeb, zvyšování konkurence na trhu a rychlý růst nevýkonných aktiv, který povede k přechodu na standardizovaný a vyspělý obchodní model, uvedl Qu Xiangjun, vedoucí globální řídící partner ve společnosti McKinsey & Co.

Podle zprávy se na čínském trhu spotřebitelských úvěrů v příštích pěti letech objeví pět hlavních vývojových trendů. Například se zdvojnásobí celkový rozsah trhu, optimalizuje se struktura trhu s mikroúvěry na internetu, z mladé generace se stane důležitá skupina spotřebitelů a finanční technologie plně posílí spotřebitelský hodnotový řetězec.

V příštích pěti letech bude růst čínského trhu spotřebitelských úvěrů vycházet hlavně z nárůstu disponibilního příjmu na hlavu způsobeného vývojem makroekonomiky, dalšího zvyšování podílu spotřebitelských výdajů na HDP, trvalého poklesu míry úspor a změna koncepce skupinové spotřeby a půjček, kterou přináší mladá generace.

V Číně spotřeba generace Z postupně roste a online půjčky postupně nahrazují kreditní karty jako hlavní způsob spotřebitelského úvěru pro mladou generaci. Zákaznická základna spotřebitelských úvěrů bank se stává inkluzivnější, dále slouží reálné ekonomice a uspokojuje úvěrové potřeby zákazníků.

Kromě toho by měl průmysl aktivně využívat technologie. V celém hodnotovém řetězci spotřebitelského financování budou široce používány různé technologie, jako jsou umělá inteligence, velká data a blockchain, které finančním institucím umožní posílit operace pro zákazníků, provozní efektivitu a řízení rizik, uvedl Rong Juesheng, globální řídící partner ve společnosti McKinsey & Co.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *