Rostoucí prázdninové výdaje podněcují v Číně pevné a rovnoměrné oživení

Třídenní čínský svátek dračích lodí zaznamenal nárůst cestování a výdajů, protože podniky a úřady spěchaly na trh s inovativními stimuly, což vyvolalo naději na pevnější a vyváženější hospodářské oživení.

Podle údajů ministerstva kultury a cestovního ruchu došlo během svátků od 12. do 14. června k více než 89 milionům domácích turistických cest, což je o 94,1 procenta více než v loňském roce.

Tržby z cestovního ruchu dosáhly 29,43 miliardy jüanů (asi 97 miliard Kč), což představuje nárůst o 139,7 procenta oproti loňskému roku, kdy sektor klesl díky vypuknutí epidemie covid-19.

Zatímco data byla stále pod úrovní před epidemií, analytici předpovídají oživení na spotřebitelském trhu způsobené vlnou aktivit stimulujících výdaje, jako jsou služby šité na míru uspokojení rostoucí poptávky a zavedení digitálních obálek RMB.

Údaje online cestovní rezervační agentury Ctrip ukázaly, že celkový počet objednávek na její platformě vzrostl o 83 procent oproti loňskému roku, protože tržby z  jízdenek a půjčování aut překročily úroveň v roce 2019.

„Mladí lidé se postupně stávají hlavní silou pohánějící rekreační spotřebu, což urychlí rozšiřování nových forem turistických modelů na straně poptávky,“ uvedla Xie Xiaoqing, vedoucí výzkumná pracovnice z Ctrip Research Institute.

V posledním veřejném zkušebním provozu čínského digitálního zákonného platidla rozdalo čínské hlavní město Peking s populací přibližně 22 milionů spotřebitelů 40 milionů jüanů v digitální měně ve 200 000 digitálních červených obálkách, z nichž každá obsahovala 200 jüanů.

Výsledky losování byly oznámeny 11. června, v předvečer svátku dračích lodí, protože se očekával boom cestování a výdajů.

Různorodé snahy o stimulaci domácí poptávky přišly s tím, jak oživení spotřebitelského sektoru, které bylo nejvíce zasaženo epidemií covid-19, zaostávalo za odolnějšími průmyslovými odvětvími, což vedlo orgány k většímu zaměření na prohloubení strukturální reformy pro vyvážené oživení v dlouhodobém horizontu.

Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2021 meziročně vzrostla o 18,3 procenta díky silné domácí i zahraniční poptávce, která poháněla oživení z nízké základny počátku roku 2020, kdy covid-19 zastavil druhou největší ekonomiku světa.

Ačkoli se čínská ekonomika letos dobře rozjela, centrální vedení zdůraznilo, že na údaje za první čtvrtletí v zemi je třeba pohlížet dialekticky, protože oživení je stále nevyvážené a jeho základ není pevný.

Aby se využil potenciál spotřeby, zaměřují se orgány na méně rozvinuté venkovské oblasti. Minulý týden 17 vládních agentur včetně ministerstva obchodu zveřejnilo plán na podporu spotřeby venkova s ​​podrobnostmi o tom, jak se ve venkovských regionech zlepší logistické a infrastrukturní služby.

Během svátku dračích lodí bylo ve venkovských oblastech dopraveno více než 380 milionů balíků, což představuje nárůst o 30 procent oproti prázdninovému období loňského roku, ukázaly údaje státní pošty.

Na pozadí pravidelné prevence a kontroly epidemie pomohou postupné zlepšování obchodních a logistických distribučních systémů kraje a optimalizované dodávky lépe uspokojit potřebu zvýšení spotřeby a plné uvolní jejího potenciálu, poznamenal analytik Wang Yan z výzkumného ústavu ministerstva obchodu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *