Příliv čínských přímých zahraničních investic do stabilního růstu

Podle zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), příliv čínských přímých zahraničních investic (PZI) v roce 2020 vzrostl o 6 procent na 149 miliard amerických dolarů (asi 3,2 bilionu Kč).

Čína si zajistila stabilní růst a umístila se na druhém místě, pokud jde o příliv PZI, zejména díky pevnému ekonomickému růstu, snahám o usnadnění investic a jejich pokračující liberalizaci, uvedla Světová investiční zpráva za rok 2021.

Kromě toho zůstaly odchozí investice z Číny na vysoké hodnotě 133 miliard amerických dolarů (asi 2,9 bilionu Kč), což z Číny dělá největšího investora na světě, a to díky pokračující expanzi a fúzi a akvizici (M&A) čínských nadnárodních podniků (MNE).

S rostoucí  důvěrou investorů v investiční prostředí země se Čína dostává na vrchol světových investic, uvedl Zhan Xiaoning, úředník odpovědný za investice a podniky v UNCTAD, a dodal, že Čína bude i nadále přitahovat zahraniční investice, pokud se jí podaří otevřít více investičních polí pro zahraniční investory zejména v terciárním průmyslu s vysokou přidanou hodnotou.

Zhan rovněž předpověděl, že čínské přímé zahraniční investice zůstanou vysoké a budou neustále růst.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *