Hedvábná stezka napomáhá zelené obnově v postpandemické éře

Podle zprávy zveřejněné 30. května během jarního zasedání Mezinárodního finančního fóra (IFF) 2021 v Pekingu je iniciativa Hedvábné stezky (HS) užitečná pro zelené oživení v pandemické éře po covid-19.

Podle zprávy ve čtvrtém výročním průzkumu centrálních bank zemí Hedvábné stezky se 87 procent dotázaných bank domnívá, že projekty Hedvábné stezky jsou užitečné pro postpandemické hospodářské oživení, a 75 procent dotázaných bank věří, že tyto projekty přispívají k zelené obnově a udržitelnému rozvoji.

Zpráva se zaměřuje na komplexní udržitelný rozvoj v postpandemické éře, zelené finance, globální kapitálové trhy a finanční technologie.

Uvádí se v ní, že ačkoli opatření jako blokování a sociální distancování dočasně ovlivnily pokrok některých velkých projektů Hedvábné stezky, Čína nesnížila podporu těchto projektů a většina dotazovaných centrálních bank očekává, že projekt Hedvábné stezky může v příštích pěti letech posílit růst HDP v zúčastněných zemích.

Ukazuje také, že existuje široký prostor pro spolupráci v oblasti environmentálních standardů, zelené energie a dopravy. Pokud jde o podporu obnovy zeleně v rámci HS, 90 procent dotázaných centrálních bank se domnívá, že nejdůležitějším přístupem jsou investice do zelené energie a dopravy, zatímco 80 procent dotázaných centrálních bank se domnívá, že spolupráce při formulování standardů projektu Hedvábné stezky je nejdůležitější přístup.

Zpráva poukazuje na to, že v průběhu boje proti pandemii musejí země po celém světě urychlit své kroky k plnění závazků vůči globálnímu prostředí a investice do nízkouhlíkových společností a zdravých přírodních systémů jsou jediným způsobem, jak zajistit dlouhodobou ziskovost finančního průmyslu.

Zpráva se rovněž domnívá, že ve všech výše uvedených oblastech existuje obrovský prostor pro spolupráci a pouze globální spolupráce může rychle a udržitelně obnovit globální ekonomiku z pandemie.

Na tiskové konferenci k vydání zprávy podepsaly IFF a Středoasijský institut pro regionální hospodářskou spolupráci strategickou dohodu o spolupráci s cílem urychlit budování infrastruktury v oblasti úspory energie, nízkouhlíkového rozvoje, ochrany životního prostředí a dalších oblastí, společně prozkoumat příležitosti pro zelenou spolupráci a zlepšit úroveň regionální hospodářské spolupráce.

IFF založené v říjnu 2013 zástupci z více než 20 zemí, regionů a příslušných mezinárodních organizací včetně Číny, Spojených států a Evropské unie, je stálý dialog, výměnná a výzkumná instituce na vysoké úrovni v globální finanční oblasti.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *