Čínský ministr zahraničí požaduje vybudování užší komunity se sdílenou budoucností

Čínský státní radní a ministr zahraničí Wang Yi zaslal v úterý videozprávu na recepci Šanghajské organizace pro spolupráci, která se pořádala na oslavu 20. výročí založení organizace, a vyzval ke společnému úsilí o urychlení budování komunity se společnou budoucností.

Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO) naznačila cestu spolupráce a rozvoje, která vyhovuje regionálním podmínkám a splňuje potřeby všech stran, uvedl Wang.

Předložil čtyřbodový návrh týkající se budoucího rozvoje SCO včetně vytvoření nového paradigmatu komunity se sdílenou budoucností, uvolnění nových hnacích motorů pro spolupráci prospěšných pro obě strany, podpory vzájemného učení mezi civilizacemi a převzetí nových odpovědností globální správy.

„Měli bychom dále nést ducha Šanghaje a posílit výměnu zkušeností s řízením státu,“ řekl.

Wang vyzval k jednotě v boji proti pandemii covid-19 a společnému úsilí v odporu proti „třem zlým silám“ terorismu, extremismu a separatismu.

„Měli bychom urychlit sladění Iniciativy Hedvábné stezky s rozvojovými strategiemi zemí SCO a iniciativami regionální spolupráce a více spolupracovat v oblastech špičkových technologií, jako jsou digitální ekonomika a umělá inteligence,“ uvedl.

Pokud jde o kulturní výměnu, Wang doufá, že bude možné rozšířit výměnu a spolupráci v odvětvích, jako jsou mládež, ženy, think tanky a média, přičemž větší roli budou hrát nevládní instituce.

Rovněž vyzval SCO, aby hájila cíle a zásady Charty OSN a prosazovala skutečný multilateralismus.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *