Čína hodlá posílit inteligentní digitální výrobní odvětví

Čína, která se může pochlubit vysokou účinností, nízkými náklady a nejkomplexnějšími průmyslovými řetězci, je již dlouho považována za „světovou továrnu“. Země nyní míří k dalšímu cíli: kultivovat modernizovaný výrobní sektor, který je nejen velký, ale také robustní a chytrý.

Nejnovější data odhalila tento měnící se trend. Průmyslová produkce výrobců špičkových technologií v květnu meziročně vzrostla o 17,5 procenta, což je o 4,8 procentního bodu více než v dubnu.

Produkce technologicky zaměřených produktů, jako jsou nová energetická vozidla, průmyslové roboty a integrované obvody, vzrostla o 166,3 procenta, 50,1 procenta a 37,6 procenta.

Takový pokrok naznačuje, že Čína, která dříve sledovala technologický pokrok, využívá své špičkové technologie k modernizaci odvětví s vysokou energetickou náročností a vysoce znečišťujícími odvětvími a k ​​budování nových pilířových průmyslových odvětví.

Ti, kdo znají čínský průmyslový rozvoj, si možná všimli, že myšlenky jako „digitalizace“, „inteligentní továrny“ a „průmyslový internet“ byly zapsány do čínských rozvojových plánů se stanovenými konkrétními cíli.

Velké čínské výrobní firmy s ročním obchodním obratem alespoň 20 milionů jüanů (asi 66 milionů Kč) zavedou digitalizaci do roku 2035, uvedl návrh vydaný ministerstvem průmyslu a informačních technologií (MIIT).

Podle návrhu dojde do roku 2025 k výraznému zlepšení technologie a tržní konkurenceschopnosti čínských inteligentních výrobních zařízení a průmyslového softwaru.

Očekává se, že odvětví podporovaná progresivními technologiemi budou hrát klíčovou roli. V politickém plánu země pro 14. období pětiletého plánu (2021–2025) bude přidaná hodnota čínských strategických rozvíjejících se průmyslových odvětví, jako jsou biotechnologie, nové materiály a ochrana životního prostředí, představovat více než 17 procent celkového HDP.

Výsledky čínského výrobního sektoru slibují zářnou budoucnost pro dosažení těchto cílů.

Na konci března dosáhla míra numerické kontroly klíčových procesů v čínských podnicích 52,1 procenta a míra penetrace nástrojů digitálního výzkumu a vývoje (R&D) a návrhových nástrojů dosáhla 73 procent. Údaje průmyslového internetu propojily více než 70 milionů průmyslových zařízení, ukázaly údaje MIIT.

Různé oblasti Číny nalezly své výrazné výhody v přechodu na špičkovou výrobu. Například středočínská provincie Chu-pej (Hubei) prosazuje rychlý růst integrovaných obvodů a inteligentní výroby, provincie Chu-nan (Hunan) rozšířila odborné znalosti v oblasti stavebních strojů a železniční dopravy, zatímco bylo vyvinuto společné úsilí na podporu biomedicíny v deltě řeky Jang-c‘ (Yangtze).

Z celonárodního pohledu umožnily silné výrobní kapacity Číňanům realizovat sny, jako je průzkum Marsu, hlubinný výzkum a vysokorychlostní vlaky, které si před desítkami let bylo těžké představit. Dalším příkladem je čínské úspěšné vypuštění tří astronautů na vlastní vesmírnou stanici.

V zájmu dalšího usnadnění vysoce kvalitního rozvoje výrobního sektoru čínská vláda posílila podpůrná opatření ke snížení finanční zátěže společností a nabídla více pobídek.

Od 1. ledna letošního roku Čína zvýšila odpočet daně z nákladů na výzkum a vývoj výrobních firem. Očekává se, že tento krok letos sníží daně z příjmů právnických osob o dalších 80 miliard jüanů (asi 263 miliard Kč), navíc k loňskému snížení daní o 360 miliard jüanů (asi 1,2 bilionu Kč).

Zvláštní pozornost byla navíc věnována malým a středním výrobcům, což je klíčová součást podpory vitality výroby v Číně. Země také plánuje vyčlenit ze svého centrálního rozpočtu více než 10 miliard jüanů (asi 33 miliard Kč) na pěstování „malých gigantů“ nebo společností, které vlastní základní technologie, silné inovační schopnosti, velké tržní podíly a vysokou ziskovost.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *