Zachování první fáze americko-čínské obchodní dohody s cílem přinést stabilitu

Obchodní dohoda, tzv. první fáze mezi USA a Čínou, která vstoupila v platnost 14. února loňského roku, zavázala ČLR ke zvýšení nákupu amerických produktů, posílení ochrany duševního vlastnictví a usnadnění přístupu amerických společností na čínský trh .

Neodstranila cla uložená oběma stranami od roku 2018, ale snížila nejistotu v globální ekonomice.

První fáze úspěchu

Podle zprávy zveřejněné Americko-čínskou obchodní radou (USCBC) 12. května bylo výsledkem této dohody zvýšení amerického vývozu zboží do Číny o 18,5 miliardy USD, což je meziročně téměř 18 procent – poté, co v roce 2019 dosáhl nejnižší úrovně za téměř deset let. Tento růst byl umožněn obrovskými dodávkami zemědělských produktů, polovodičů a ropných a plynových produktů. Po dvou letech obchodního napětí, které poškodilo spotřebitele i podniky obou zemí, dohoda podpořila vývoz z USA.

Craig Allen, předseda USCBC, během virtuální tiskové konference uvedl, že dodržování podmínek této dohody, zejména zvyšování amerického vývozu zboží do Číny, podporuje americké společnosti a rodiny a mělo by být prioritou administrativy Joe Bidena.

Ačkoli se tato dohoda mezi USA a Čínou nevztahuje na všechny otázky obchodních vztahů, dosáhla významného pokroku při odstraňování dlouhodobých obchodních překážek, řekl Allen novinářům.

Předseda USCBC uvedl, že nejlepší možností pro Bidenovu administrativu bude jednoduše zachovat a plně implementovat první fázi dohody. Její stažení by oběma zemím způsobilo velké škody.

Skvělá medicína

Dohoda neodstraňuje dříve uložená cla. USA nezruší cela na zboží v hodnotě 250 miliard dolarů s 25% sazbou, i když snížily sazbu u ostatních produktů v hodnotě 120 miliard USD z 15 % na 7,5 %. Podobně zůstanou v platnosti čínská cla na zboží v hodnotě kolem 180 miliard USD.

Cla uvalená v důsledku obchodní třenice mezi USA a Čínou poškodila pracovní místa v USA, americké spotřebitele, americké podniky a globální konkurenceschopnost země.

Obě strany utrpěly a odstranění cla je důležité, uvedl Allan. Nejlepším lékem na podporu obchodu a vytváření více pracovních míst v USA je trvalé zrušení cel ze strany USA i Číny.

Allen poznamenal, že čínské dočasné osvobození od cla na dovoz z USA, otevření trhu v rámci první obchodní dohody a poptávka uprostřed silného oživení v Číně přispěly k prudkému nárůstu vývozu USA do Číny.

Podnikatelé chtějí spolupráci bez politiky

USCBC je soukromá nezisková organizace sdružující více než 200 amerických společností obchodujících s Čínou. Organizace, která byla založena v roce 1973, poskytuje svým členům informační, poradenské a programové služby již více než čtyři desetiletí. Prostřednictvím svých kanceláří ve Washingtonu, Pekingu a Šanghaji slouží USCBC zájmům svých členů ve Spojených státech a Číně.

Posláním USCBC je rozšiřovat obchodní vztahy mezi USA a Čínou ve prospěch jejich členů a celé americké ekonomiky. Organizace prosazuje konstruktivní spolupráci s Čínou zaměřenou na výsledky za účelem odstranění obchodních a investičních překážek a vytvoření obchodního prostředí, které je předvídatelné a transparentní pro všechny strany.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *