Prvomájový cestovní ruch ukazuje na rychlé zotavení Číny z covid-19

Prvomájový cestovní ruch v Číně signalizuje postupné národní zotavení z pandemie covid-19. Lidé se tlačili na nádražích, letištích, turistických místech a křižovali provinciemi.

Osobní jízdy čínskými železnicemi v sobotu dosáhly nového jednodenního maxima, přičemž podle údajů zveřejněných společností China State Railway Group Co., Ltd. bylo zaznamenáno téměř 18,83 milionu cest. Toto číslo představuje nárůst o 9,2 procenta oproti úrovni prvního dne svátku Mezinárodního dne pracujících z roku 2019.

Sdělovací prostředky připisují tento cestovní boom úspěchům Číny v omezování šíření covid-19 a probíhající masové vakcinační kampani.

 

CESTOVNÍ HOREČKA

V polovině dubna zveřejnil čínský poskytovatel cestovních služeb Trip.com předběžné údaje pro První máj, které ukazují, že rezervace prostřednictvím poskytovatele služeb zaznamenaly výrazný nárůst v mnoha obchodních oblastech ve srovnání s úrovněmi před pandemií.

Ke 14. dubnu byly rezervace letů na dobu svátků o 23 procent vyšší než ve stejném období roku 2019, přičemž rezervace hotelů vzrostly o 43 procent, vstupenky na atrakce o 114 procent a půjčovny aut o 126 procent, podle údajů z Trip.com.

„Očekává se, že účinná kontrola pandemie a podpůrný přístup úřadů podpoří nadšení cestujících,“ cituje South China Morning Post (SCMP) analytika Trip.com Fanga Zexiho.

„Předpovídáme prudký nárůst poptávky po cestovním ruchu z loňského roku, který by mohl být dokonce vyšší než v roce 2019,“ předpověděl Fang před svátkem.

„Lístky na všechno, od domácích letů po zábavní parky, se v Číně rychle prodávají před Svátkem práce, protože zotavení země z pandemie covid-19 získává tempo,“ uvedla minulý týden agentura Bloomberg News.

„Časný úspěch Číny při řešení pandemie pomohl podpořit i její hospodářský vzestup,“ uvedla agentura a dodala: „Schopnost zvládat sporadická ohniska dala milionům lidí důvěru ve splnitelnost jejich domácích cestovních plánů.“

PRÁZDNINOVÁ EKONOMIE

SCMP označil svátek 1. května v Číně za „injekci do paže pro domácí cestovní ruch“, v neděli SCMP informoval, že „pětidenní volno má být přínosem pro místní ekonomiky, které byly těžce zasaženy zdravotní krizí“.

Jelikož „rekordní vlna čínských turistů“ vyráží na prvomájové výlety, cestovní šílenství „dává čínské ekonomice silnou krátkodobou podporu“, uvedla agentura Reuters v nedávné zprávě.

To je „v příkrém kontrastu se zbytkem světa, kde se mnoho zemí stále snaží dostat virus pod kontrolu, natož aby otevřelo domácí nebo dokonce mezinárodní cestování,“ dodává zpráva.

V sobotu se v centru čínského města Wu-chan (Wuhan) konal hudební festival Wuhan Strawberry Music Festival, který přilákal tisíce lidí.

„Nebylo snadné se dostat tam, kde jsme dnes … Cítím se velmi nadšený, že jsem tady,“ citoval Reuters 23letého obyvatele Wu-chanu Gaa Yuchena, který se akce zúčastnil.

Dočasný růst cen služeb cestovního ruchu a očekávané dopravní zácpy přiměly mnoho lidí zůstat na svátky doma, i když to neznamená, že neutrácejí.

Druhý nákupní festival „5. května“ odstartoval v sobotu v Šanghaji a údaje o platbách spotřebitelů v reálném čase od společností China UnionPay, Alipay a Tencent Pay – všech čínských platebních platforem – ukazují, že spotřebitelé v rámci prvních 24 hodin utratili přes 2,67 miliardy amerických dolarů (asi 9 miliard Kč).

Podle čínské státní poštovní kanceláře doručil poštovní průmysl země v sobotu více než 260 milionů balíků, což představuje meziroční nárůst téměř o 30 procent, což odráží pozitivní dynamiku čínského hospodářského oživení, zejména ve spotřebě.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *