Irský ministr se hlásí k upevnění obchodních vztahů s Čínou

Vysoký irský úředník ve čtvrtek uvedl, že jeho ambicí je upevnit a dále rozvíjet v nadcházejících letech obchodní vztahy s Čínou.

Martin Heydon, irský ministr zemědělství, potravinářství a námořní dopravy, to poznamenal při videokonferenci o obchodních vazbách mezi Čínou a Irskem.

Heydon uvedl, že Čína byla v roce 2020 pro Irsko čtvrtým největším zemědělsko-potravinářským exportním trhem a že vývoz irských potravin do Číny za posledních pět let činil v průměru téměř 900 milionů eur (asi 23 miliardy Kč) ročně.

„Čína je naším druhým nejdůležitějším exportním trhem pro odvětví mléka a vepřového masa,“ uvedl a dodal, že růst diverzifikovaného a zavedeného trhu pro irský export zemědělsko-potravinářských produktů zůstává prioritou jak pro ministerstvo, tak i pro něj jako ministra odpovědného za nový vývoj trhu.

Řekl, že jeho odvětví a on sám přikládají velký význam zachování stávajícího přístupu na trh včetně přístupu na čínský trh.

„Hodně času věnuji tomu, abych zajistil, že nebudeme brát žádný stávající trh za jistý, ale také pokusu o otevření dveří a nových příležitostí, které existují,“ řekl.

Heydon rovněž uvedl, že se zúčastnil řady obchodních jednání na vysoké úrovni s čínskými obchodními zákazníky ve virtuálním formátu a že jejich nadšení a znalosti irské nabídky jídel a nápojů na něj udělaly velký dojem.

„Kvalita a bezpečnost jsou pro spotřebitele v Číně klíčové,“ uvedl. „Jako země, která vyváží většinu potravin, které vyrábíme, víme, že naše reputace jako výrobce bezpečných a udržitelných produktů je naprosto zásadní. A naše regulační orgány v systémech bezpečnosti potravin nám umožňují tyto záruky poskytnout.“

Heydon zakončil svůj projev slovy: „Mým cílem v následujících letech je upevnit a dále rozvíjet tento pozitivní obchodní vztah (s Čínou).“

Videokonferenci uspořádal irský think tank AsiaMatters zaměřený na podporu obchodních vztahů mezi Irskem a Asií. Tématem konference je čínsko-irské obchodní partnerství v postcovidové světové ekonomice. Desítky čínských a irských úředníků, vedoucích pracovníků, odborníků a vědců se zúčastnily dvoudenní akce, která byla zahájena ve čtvrtek v Corku, druhém největším městě Irska.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *