Expo na podporu hospodářských a obchodních vazeb mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy

Čína–CEEC Expo a mezinárodní veletrh spotřebního zboží začíná 8. června. Veletrhu se zúčastní tři sta vystavovatelů ze střední a východní Evropy, kteří mimo jiné představí soukromá letadla ze Slovinska, prvotřídní kuchyňské vybavení z České republiky a populární značky produktů péče o pleť z Polska.

Odhaduje se, že čtyřdenní akci navštíví více než 6000 kupujících z Číny.

Výstava poskytne čínským spotřebitelům a dovozcům široký výběr specializovaných produktů ze střední a východní Evropy.

V posledních několika letech zažila Čína zrychlenou obchodní a investiční spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy. V letech 2012 až 2020 vzrostl dvoustranný obchod v průměru o 8 %.

V prvním čtvrtletí letošního roku Čína z těchto zemí dovezla zboží v hodnotě 8,17 miliardy dolarů (asi 170 miliard Kč), což představuje meziroční nárůst o 44,7 procenta.

Hostitel veletrhu Zhu Congjiu, viceguvernér provincie Če-ťiang (Zhejiang), prohlásil, že se provincie pokusí během příštích pěti let dovážet ze zemí střední a východní Evropy zboží v hodnotě 20 miliard dolarů (asi 415 miliard Kč). Budeme se snažit, aby se provincie Če-ťiang stala centrem spolupráce mezi Čínou a střední a východní Evropou a mostem, kterým tyto země mohou vstoupit do Číny.

Tento veletrh, stejně jako další mechanismy a platformy, využijeme k podpoře udržitelného rozvoje obchodu mezi Čínou a střední a východní Evropou a k přispění ke globálnímu hospodářskému oživení.

Čína stanovila své plány na objem dovozu zboží ze střední a východní Evropy na období 2021–2025 na 170 miliard dolarů (asi 3,5 bilionu Kč).

Na veletrhu Čína–CEEC Expo a na mezinárodním veletrhu spotřebního zboží, který se koná od roku 2015 a který pořádá ministerstvo obchodu v ČLR, se shromažďují tisíce čínských obchodníků, dovozců a zástupců distribučních sítí. K účasti na akci jsou zvány země iniciativ hospodářské spolupráce mezi Čínou a 17 zeměmi ze střední a východní Evropy (tzv. Iniciativa 17 + 1).


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *