Čínský šéf stolního tenisu Liu doufá, že sport osloví více lidí

S oslnivými světly a živou hudbou vypadá probíhající čínská olympiáda v simulaci stolního tenisu jako večírek. Přítomnost fanoušků na místě konání dodává akci ještě reálnější dojem.

Před halou lidé sledují na velkoplošné obrazovce živý televizní přenos hry.

Akce naprosto překročila očekávání prezidenta Čínské stolní tenisové asociace (CTTA) Liu Guolianga.

„Sport by měl nést mnohostranné funkce,“ řekla společnosti Xinhua v exkluzivním rozhovoru legenda stolního tenisu Liu, který je současně předsedou Rady World Table Tennis (WTT).

ODSTRANĚNÍ NEDOSTATKŮ

Olympijská simulační soutěž, která se koná v centru čínského města Sin-siang (Xinxiang), slouží jako test pro potenciální olympijské účastníky a nabízí kvalifikaci i pro další turnaje včetně WTT Grand Smashes, mistrovství světa v Houstonu a Čínské stolní tenisové superligy.

Je to poprvé, co CTTA začlenila do soutěže WTT Grand Smashes a mistrovství světa.

Na pětidenním turnaji hraje ve dvouhře 36 hráčů mužů a 36 žen, zatímco ve smíšené čtyřhře hraje celkem 16 párů.

CTTA vybrala účastníky pomocí široké škály parametrů, a to včetně hráčů, kteří se kvalifikovali do finálové fáze dvouhry na 14. čínských národních hrách, finalistů dvouhry mužů a žen na národních juniorských mistrovstvích 2020 (kategorie U18 a U15) a těch, kteří se kvalifikovali prostřednictvím zkoušek.

„Pokud se snažíme posílit naše olympijské účastníky, musíme vyvinout co největší tlak,“ poznamenal Liu.

Jeho cíl se stal skutečností, protože jako 16letý národní juniorský šampion Lin Shidong šokoval světovou dvojku Xu Xina na cestě do čtvrtfinále.

Připomněl mu to souboj mezi Xu a senzačním japonským teenagerem Tomokazu Harimotem.

„Chceme těmto mladým lidem poskytnout platformu, kde by se mohli předvést,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že do olympijských her v Tokiu zbývá méně než 80 dní, Liu doufá, že potenciální účastníci  obstojí a odhalí vlastní slabosti.

„Všichni hráči si stanovují vysoké standardy. Doufám, že uvidíme, jak dokážou překonat výzvy a ukázat svou komplexní sílu během tohoto procesu,“ komentoval Liu.

VÍCE FUNKCÍ SPORTU

Liu, který byl osobně svědkem elektrizující atmosféry ve svém rodném městě, považuje turnaj za svátek pro fanoušky i pro město. Návrat fanoušků nepochybně posílí i morálku hráčů.

„Během pandemické éry není snadné pořádat soutěže. Hráči si váží každé příležitosti soutěžit, ale všechny sportovní zápasy vyžadují i podporu fanoušků.

„Sportovní funkce by měly mít mnoho aspektů. Hráči na olympijských hrách získávají slávu pro své země a lidé prostřednictvím sportu žijí zdravým životním stylem,“ řekl Liu.

LÁSKA A ODPOVĚDNOST

„Stolní tenis je srdcem čínské sportovní kultury a měl by být současně globálním sportem,“ řekl Liu.

V roce, který si připomíná 50. výročí „pingpongové diplomacie“ mezi Čínou a Spojenými státy, si Liu myslí, že by tato „diplomacie“ měla být rozšířena také mezi Čínou a zbytkem světa.

Od doby, kdy se Liu ujal vedoucí pozice v průkopnické organizaci WTT, postavil inovace do středu svých pokusů posunout stolní tenis vpřed.

„Vychází to čistě z mé lásky k tomuto sportu a zodpovědnosti,“ vysvětlil.

Od prvotních zkoušek mistrovství světa v roce 2006 až po akci „Marvelous 12“ je Čína vždy průkopníkem v poskytování sportu širokému okruhu lidí.

Pro Liu sport nezná hranic. Silnější členské asociace by měly pomáhat ostatním při integraci světové komunity stolního tenisu.

„CTTA je toho schopna a nese za to odpovědnost.“

„Inovace jsou všude,“ řekl Liu. „Stolní tenis vyžaduje vývoj, který uspokojí požadavky různých skupin.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *