Čínský premiér se setkal s malajsijským předsedou vlády

Čínský premiér Li Keqiang se v pátek setkal prostřednictvím videolinku s malajsijským premiérem Muhyiddinem Yassinem a oba vyjádřili ochotu prohloubit dvoustrannou vzájemně výhodnou spolupráci.

Li uvedl, že Čína a Malajsie udržovaly dlouhodobé přátelské vztahy a pozitivně přispěly k podpoře regionálního míru, stability a rozvoje.

Řekl, že pandemie stále působí celosvětovou katastrofu a žádná země se jí nemůže vyhnout. Dodal, že mezinárodní společenství by mělo posílit protipandemickou spolupráci a společně vybudovat globální komunitu zdraví pro všechny.

Malajsie je první zemí, která podepsala mezivládní dohodu o spolupráci ohledně vakcín covid-19 a uzavřela s Čínou vzájemnou dohodu o očkování, uvedl Li.

Čína podporuje Malajsii při zlepšování její kapacity výroby vakcín, podporuje zdravotnická oddělení a odborníky na prevenci epidemií v obou zemích zlepšováním výměny a sdílením zkušeností, řekl Li a dodal, že doufá, že Malajsie zajistí, aby byli čínští občané v Malajsii brzy očkováni.

Navzdory dopadům pandemie obchod mezi Čínou a Malajsií vzrostl, což je skutečnost, která prokazuje úzké vazby zájmů a komplementaritu spolupráce mezi oběma stranami, uvedl Li.

Li uvedl, že Čína je ochotna posílit spolupráci s Malajsií v oblasti obchodu a investic, digitální ekonomiky, výroby, zemědělství a výstavby infrastruktury námořní dopravy.

Čína vybízí své společnosti, aby investovaly v Malajsii v souladu s tržními pravidly a obchodními zásadami, aby lépe dosáhly vzájemných výhod a výsledků, které budou prospěšné pro obě strany.

Muhyiddin Yassin uvedl, že Malajsie si velmi cení svých vztahů s Čínou a je připravena posílit vzájemnou spolupráci v oblasti obchodu a investic, digitální ekonomiky, špičkových technologií, průmyslových parků a zemědělství a vítá investice a rozvoj čínských podniků v Malajsii.

Muhyiddin Yassin vyjádřil naději, že bude pokračovat spolupráce mezi Čínou a Malajsií v boji proti pandemii, a zdůraznil, že Malajsie poskytne čínským občanům pohodlí pro naočkování.

Obě strany si rovněž vyměnily názory na mezinárodní a regionální otázky společného zájmu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *