Čína pravděpodobně zahájí v červnu obchodování s emisemi uhlíku

Liu Youbin, mluvčí čínského ministerstva ekologie a životního prostředí, během středeční tiskové konference oznámil, že systém obchodování s emisemi (ETS) bude v Číně spuštěn do konce června.

ETS je jedním z klíčových prvků čínské politiky boje proti změně klimatu a zásadním nástrojem k nákladově efektivnímu snižování emisí skleníkových plynů.

V rámci budování národního systému obchodování s emisemi Čína od roku 2011 sleduje obchodování s emisemi na regionální úrovni, což zahrnuje sedm provincií a měst včetně Pekingu, Šanghaje a Kuang-tungu (Guangdong).

Mluvčí ministerstva a vedoucí oddělení pro změnu klimatu uvedl, že obchod v sedmi pilotních městech dosáhl v březnu celkem 10,47 miliardy jüanů (asi 34 miliard Kč), přičemž emise přesáhly 440 milionů tun. Přibližně 3000 hlavních producentů uhlíku je zapojeno do obchodování ve více než 20 průmyslových odvětvích.

Ve snaze dosáhnout uhlíkové neutrality si Čína klade za cíl snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého na jednotku HDP o 60 procent na 65 procent úrovně roku 2005.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *