Čína a Itálie se zavázaly prohloubit dvoustranné vztahy a podpořit spolupráci mezi Čínou a EU

V pondělí 17. května proběhl telefonický rozhovor mezi čínským premiérem Li Keqiangem a italským premiérem Mariem Draghim.

Li Keqiang zdůraznil komplexní strategické partnerství a uvedl, že Čína a Itálie mají dlouhodobé pevné vazby a v roce 2020 strany úspěšně spojily své síly v boji proti epidemii covid-19 a dosáhly pozitivního pokroku v klíčových projektech.

Li uvedl, že Čína je připravena spolupracovat s Itálií v oblastech, jako jsou obchod, investice, energetika a změna klimatu.

Čínský předseda vlády rovněž vyzval ke společné podpoře Čínsko-italského roku kultury a cestovního ruchu, který se uskuteční v roce 2022, k rozšíření kulturních a mezilidských výměn a užší spolupráci v rámci skupiny G20.

Čína si velmi cení svého vztahu s EU, uvedl Li a dodal, že sjednocená a prosperující EU je důležitou silou při udržování světového míru, podpoře multilateralismu a podpoře volného obchodu.

Čína doufá, že Itálie jako důležitý člen EU bude i nadále hrát pozitivní roli při podpoře zdravého a stabilního rozvoje vztahů mezi Čínou a EU.

Premiér Draghi uvedl, že Itálie přikládá velký význam komplexnímu strategickému partnerství s Čínou a je připravena spolupracovat na realizaci důležitých projektů, zejména v oblasti energetiky, letectví, hospodářství, obchodu a investic.

Řekl, že Itálie chce využít příležitosti nadcházejícího italsko-čínského roku kultury a cestovního ruchu k podpoře mezilidských kontaktů a kulturní výměny.

Draghi uvedl, že oceňuje čínskou podporu práce Itálie během jejich předsednictví v G20. Zdůraznil, že Itálie je připravena posílit komunikaci a koordinaci s Čínou při podpoře mezinárodní spolupráce v boji proti covid-19, urychlení globálního hospodářského oživení a společné řešení změny klimatu.

V souvislosti s investiční dohodou mezi EU a Čínou italský premiér poznamenal, že se jedná o důležitou dohodu mezi oběma stranami a že Itálie podporuje urychlení procesu pokračování smlouvy prostřednictvím dialogu v rané fázi.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *