Bosna a Hercegovina očekává, že export mléčných výrobků do Číny podpoří rozvoj

Bosna a Hercegovina (BiH) se těší na vývoz svých mléčných výrobků do Číny, aby podpořila rozvoj mlékárenského odvětví a snížila obchodní deficit země, uvedl ministr zahraničního obchodu a hospodářských vztahů Stasa Kosarac.

„Export mléka a mléčných výrobků na tento náročný a velmi velký trh by byl velkým stimulem pro další rozvoj našeho mléčného průmyslu a pro zlepšení našich celkových politik v zemědělství,“ řekl Kosarac v nedávném rozhovoru pro společnost Xinhua.

Čína má v úmyslu v příštích pěti letech dovážet zboží ze zemí střední a východní Evropy (CEEC) v hodnotě více než 170 miliard USD a bude „usilovat o zdvojnásobení vývozu zemědělských produktů zemí střední a východní Evropy do Číny a zvýšení vzájemného zemědělského obchodu o 50 procent,“ uvedl čínský prezident Si Ťin-pching na únorovém summitu Čína-CEEC v Pekingu.

„Vnímáme to jako velkou šanci pro domácí zemědělský sektor,“ řekl Kosarac.

Lidé navštěvují supermarket ve Wej-fangu (Weifang) ve východočínské provincii Šan-tung (Shandong), 9. dubna 2021. (Foto: Wang Jilin / Xinhua)

„Vstup na čínský trh s mlékem nás jistě přivede k novým investičním projektům v řetězci výroby a zpracování mléčného průmyslu,“ uvedl Kosarac s tím, že existuje dostatek prostoru pro společné investice čínských a BiH partnerů pro rozvoj výrobních a zpracovatelských kapacit.

„Doufám, že vstup na čínský trh s mlékem pomůže Bosně a Hercegovině propagovat její chov hospodářských zvířat, zvýšit příjmy venkovského obyvatelstva a přilákat investice do mléčného průmyslu v zemi,“ dodal.

Jako jedno z nejdůležitějších zemědělských odvětví Bosny a Hercegoviny mlékárenský průmysl ročně produkuje přibližně 700 milionů litrů mléka, z čehož 97 procent tvoří mléko kravské.

Pití mléka představuje 54 procent celkové produkce mléka v zemi, následují fermentované výrobky s podílem 20 procent, smetana a syrovátka 17 procent a sýr 6 procent, uvedl ministr s tím, že rychle rostoucí mléčný průmysl má kapacitu nadále prosperovat.

Zaměstnanec vybírá položky podle objednávek zákazníků v supermarketu v Urumči (Urumqi), severozápadní čínské autonomní oblasti Sin-ťiang Uygur, 18. července 2020. (Xinhua / Song Yanhua)

Aby mohla BiH úspěšně dodávat své mléčné výrobky na velký čínský trh, musí spolupracovat se všemi příslušnými institucemi i výrobci mléčných výrobků a pořádat společné prezentace na významných veletrzích a akcích v Číně.

„Spotřebitelé po celém světě si uvědomují důležitost potravin a jejich dopad na naše zdraví a kvalitu života. Totéž se děje na čínském trhu, kde v důsledku hospodářského pokroku vznikla potřeba širokého spektra kvalitních potravinářských výrobků,“ uvedl Kosarac.

„Exportní úspěchy jsou nositeli rozvoje domácího mléčného průmyslu,“ uvedl.

V roce 2020 exportovala Bosna a Hercegovina více než 94 000 tun mléčných výrobků, zejména do Chorvatska, Srbska, Černé Hory a Severní Makedonie.

„Jsem plně odhodlán pracovat na otevírání nových trhů s produkty BiH, protože si myslím, že je to nejlepší způsob, jak chránit domácí produkci,“ uvedl a dodal, že Čína je přátelský národ a dlouhodobý partner, s nímž by BiH chtěla posílit spolupráci a obchod.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *