Zlepšená kvalita čínského ovzduší a vodního prostředí

Podle zprávy předložené k projednání na probíhajícím zasedání Stálého výboru Národního kongresu došlo v Číně k viditelnému zlepšení kvality ovzduší a dalšímu zlepšení kvality prostředí povrchových vod.

V roce 2020 se také výrazně zlepšila kvalita ovzduší v celé zemi, podle zprávy Státní rady 202 měst splnilo normy kvality ovzduší, což je o 45 více než v předchozím roce.

Zpráva uvádí, že počet silně znečištěných dní v klíčových oblastech, jako je oblast Peking – Tchien-ťin (Tianjin) – Che-pej (Hebei), delta řeky Jang-c‘-ťiang (Yangtze) a Fen-wej (Fenwei), ostře klesá.

Rovněž koncentrace ozonu v roce 2020 poklesla až na 138 mikrogramů na metr krychlový, což je meziročně pokles o 6,8 procenta, dodává zpráva. Jednalo se o první roční pokles koncentrace ozonu v Číně od roku 2015.

Mezitím se kvalita povrchové vody neustále zlepšovala, zejména v klíčových povodích, jezerech a nádržích. Kvalita vody hlavního proudu řeky Jang-c‘-ťiang dosahovala II. nebo vyššího stupně v pětistupňovém systému kvality vody.

Zpráva však uvádí, že problém znečištění vlivem počasí v Číně stále přetrvává, přičemž znečištění ovzduší je stále přítomno během podzimních a zimních měsíců, zatímco poškození vodních ekosystémů je stále běžné.

V letošním roce bude vynaloženo úsilí na posílení legislativy týkající se ekologického prostředí a inspekce v oblasti prosazování práva, aby bylo dosaženo dobrého pokroku v boji proti znečištění, uvádí se ve zprávě.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *