Mezinárodní komerční odpalovací středisko ve východní pobřežní provincii

Mezinárodní komerční vesmírné startovací středisko s plánovanou investicí 20 miliard jüanů (asi 66 miliard Kč) bude postaveno v okrese Siang-šan (Xiangshan) v Ning-po (Ningbo), který se nachází ve východní pobřežní provincii Če-ťiang (Zhejiang).

Plánované komerční středisko pro vypuštění lodí do vesmíru bude zahrnovat startovací prostor o rozloze 35 km2 a podpůrná zařízení o rozloze dalších 32 km2. Podle návrhu dokumentu pro klíčové projekty v provincii Če-ťiang má středisko vypustit až 100 raket ročně během 14. pětiletého plánu (2021–2025), který byl zveřejněn minulý měsíc.

Během tohoto období bude investováno celkem 12 miliard jüanů (asi 40 miliard Kč), uvádí návrh dokumentu.

Stavba startovacího prostoru se zaměří na vybudování komerčního vesmírného startovního pole, montážního a testovacího centra, dokovacího centra pro satelitní rakety a pozemního řídícího centra. Mezi podpůrnými zařízeními bude základna pro výzkum a vývoj v oblasti raket a satelitů a výrobní základna a průmyslová základna pro satelitní datovou aplikaci.

Očekává se, že obchodní středisko pro montáž a testování raket bude dokončeno a projde přejímací zkouškou projektu nejpozději do 31. července.

Vypouštěcí centrum je postaveno tak, aby uspokojilo rostoucí poptávku Číny po komerčních startech.

Dou Xiaoyu, místopředseda společnosti China Aerospace Construction Group Co., Ltd., uvedl, že očekávaná domácí poptávka po vypouštění komerčních satelitů v příštích pěti až deseti letech poroste, uvádí China Space News.

Čína naléhavě potřebuje vybudovat startovací místo hlavně pro vypuštění komerčních satelitů, poznamenala.

Pokud jde o výběr lokality, Dou navrhl, aby se nacházela v pobřežní oblasti kolem 30 stupňů severní šířky. Kromě toho by měla mít bezpečný prostor pro dopadající části rakety, široký startovní azimut, pohodlnou přepravu, úplnou průmyslovou podporu, dobré přírodní podmínky a dostatečnou sociální podporu.

Startovní azimut je počáteční směr startu, měřený ve směru hodinových ručiček od severu.

Dlouhá nosná raketa March 3B nesoucí komerční telekomunikační satelit APSTAR-6D vypuštěná ze satelitního odpalovacího střediska Si-čchang (Xichang) v provincii S‘-čchuan (Sichuan) v jihozápadní Číně 9. července 2020. (Foto: Guo Wenbin / Xinhua)

Čína má tři vnitrozemská odpalovací stanoviště, konkrétně Jiuquan Satellite Launch Center na severozápadě Číny, Taiyuan Satellite Launch Center na severu a Xichang Satellite Launch Center na jihozápadě.

Kromě toho se jedno pobřežní odpalovací místo, Wenchang Space Launch Center, nachází v jihočínské provincii Chaj-nan (Hainan).

Okres Siang-šan (Xiangshan) se nachází na zeměpisné šířce blízko Si-čchangu a oblastí, kam padají úlomky raket, je téměř čistě oceán.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *