Fórum Boao pro Asii je důležité pro svět uprostřed globálních výzev, říká bývalý prezident Kostariky

Fórum Boao pro Asii, které zahájilo svou výroční konferenci v neděli v jihočínské provincii Chaj-nan (Hainan), má velký význam pro svět uprostřed různých globálních výzev, uvedl bývalý prezident Kostariky Jose Maria Figueres.

Fórum má letos „zvláštní význam“, protože si připomínáme jeho 20. narozeniny, uvedl Figueres v rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Poslední dvě desetiletí jsou „dokladem jeho kapacity, jeho vedení a kreativního způsobu, jakým se mu dařilo vytvářet politické a ekonomické úsilí, které jsme během těchto let viděli v Asii a samozřejmě v Číně,“ řekl bývalý prezident.

Účastníci fóra budou schopni najít řešení globálních problémů, které vyžadují koordinaci, uvedl Figueres, který v letech 1994 až 1998 působil jako prezident Kostariky.

Letošní výroční konference „je obzvláště relevantní, protože se koná jako první po vytvoření největší zóny volného obchodu na světě a jsem si jist, že bude nejdůležitější na naší planetě,“ uvedl Figueres s odkazem na regionální komplexní hospodářské partnerství.

Figueres, významný host fóra, zmínil, že Čína je motorem světové ekonomiky, a vyzdvihl její roli při podpoře globálního hospodářského oživení uprostřed pandemie.

„Nedávné zprávy, že hospodářský růst v prvním čtvrtletí Číny přesáhl meziročně 18 procent, byly pro svět pozitivním překvapením,“ uvedl Figueres a dodal, že toto číslo znamená, že dynamika a výkon čínské ekonomiky začínají posilovat globální ekonomiku.

Čínský cíl růstu pro rok 2021 je také „velmi dobrou zprávou“, která podpoří „oživení obchodu a zlepšení blahobytu na planetě“, uvedl.

Bývalý prezident také vyjádřil důvěru v iniciativu Hedvábné stezky, která je podle něj formou mírové a trvalé spolupráce mezi zeměmi při hledání většího blahobytu.

Iniciativa, která je „závanem čerstvého vzduchu“ pro dnešní svět, poskytuje příležitost podpořit dialog a společný rozvoj a zvýšit spolupráci při řešení globálních výzev, uvedl Figueres.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *