Čína a Rusko zvou mezinárodní partnery ke spolupráci na projektu měsíční stanice

Čína a ruské kosmické úřady vyzvaly všechny zúčastněné země, mezinárodní organizace a partnery ke spolupráci na projektu měsíční stanice.

Oznámil to Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) a jeho ruský protějšek Roscosmos na páteční konferenci pro mezinárodní měsíční stanici v Nan-ťingu (Nanjing) ve východočínské provincii Ťiang-su (Jiangsu).

Zástupce ředitele CNSA Wu Yanhua uvedl, že Čína a Rusko postaví měsíční stanici s dalšími mezinárodními partnery. Stanice bude dalším důležitým příspěvkem Číny a Ruska k podpoře dlouhodobého a udržitelného rozvoje vesmírných aktivit OSN.

CNSA a Roscosmos budou podporovat rozsáhlou spolupráci při rozvoji vědy, vesmírných technologi a socioekonomického pokroku, dodal Wu.

Ve společném prohlášení vydaném na konferenci CNSA a Roscosmos uvedly, že měsíční stanice bude otevřena všem zúčastněným zemím, mezinárodním organizacím a partnerům, pokud jde o plánování, design, výzkum, vývoj, implementaci a provoz ve všech fázích a úrovních projektu.

Konference byla doprovodnou akcí 58. zasedání Vědeckotechnického podvýboru Výboru OSN pro mírové využití vesmíru. Konference se zúčastnilo více než 100 zástupců z téměř 30 zemí a mezinárodních organizací.

Čína a Rusko podepsaly v březnu memorandum o porozumění o společném budování mezinárodní vědecké výzkumné stanice na Měsíci.

Obě strany později vypracují cestovní mapu pro projekt stanice a objasní přístupové postupy dalších zúčastněných zemí a mezinárodních organizací.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *